مجله ortino

رباط خلفی

آسیب رباط خلفی یا رباط pcl

همه چیز درباره رباط pcl

آسیب‌های رباط pcl چه کسانی را تحت ‌تأثیر قرار می‌دهند؟ رباط صلیبی pcl یکی از مهم‌‌ترین رباط‌های بدن انسان است که نقش مهم و حیاتی برای حرکت درست و اصولی دارد.

این رباط گاهی افراد را با آسیب‌های شدیدی مواجه می‌کند که برای جلوگیری از تشدید این آسیب‌ها می‌توانید از بهترین محصولات اورتینو استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه pclچیست ادامه مقاله را با ما همراهی کنید.

رباط pcl

بیشتر بخوانید: مشاهده انواع زانوبند ها برای پیشگیری از آسیب ها

رباط زانو چیست؟

رباط صلیبی PCL (رباط صلیبی پسین) و ACL (رباط صلیبی آنتریور) دو رباط مهم در زانو هستند که نقش اصلی در استحکام و پایداری زانو دارند.

  1. PCL (رباط صلیبی پسین): این رباط در قسمت پشت زانو و در داخل مفصل زانو واقع شده است. PCL مسئول حفظ استحکام زانو در جلوی و خلفی حرکات زانو است. این رباط به خصوص در جلوگیری از حرکت پیش‌روی زانو نسبت به ساق پا نقش دارد. آسیب به PCL ممکن است از طریق ضربه‌های مستقیم به زانو، خم شدن ناگهانی زانو یا اتفاقات ورزشی رخ بدهد.
  2. ACL (رباط صلیبی آنتریور): این رباط در جلوی زانو و در داخل مفصل زانو واقع شده است. ACL به عنوان یک رباط حیاتی برای پایداری زانو شناخته می‌شود. این رباط مسئول کنترل حرکات زانو و جلوگیری از حرکت زیاد و غیرطبیعی به سمت جلوی زانو است. ACL معمولاً در ورزش‌هایی که نیاز به تغییرات سریع در جهت و سمت حرکت دارند، مانند فوتبال، بسکتبال و اسکی، آسیب می‌بیند.

رباط pcl چیست؟

رباط صلیبی خلفی (pcl) از رباط‌های اصلی درون زانو است که استخوان ران را به استخوان درشت‌نی ساق پا متصل می‌کند. اگرچه این رباط بسیار محکم است؛ ولی به‌احتمال زیاد در اثر صدمات شدید نیز پاره می‌شود.

رباط صلیبی pcl در مقایسه با رباط صلیبی قدامی بزرگتر و محکم‌تر است و کمتر در معرض آسیب قرار می‌گیرد و به علت اینکه در پشت رباط صلیبی قدامی قرار گرفته در اکثر موارد پارگی آن مشخص نمی‌شود. اغلب افراد پس از گذشت چندین ماه از این عارضه و مراجعه به پزشک بعد متوجه این مشکل می‌شوند.

علائم پارگی رباط pcl

آسیب رباط صلیبی خلفی زانو (pcl) ممکن است درد یا مشکلات حرکتی ایجاد نکند و به همین دلیل بسیاری از موارد تشخیص داده نمی‌شود، مگر زمانی که آزمایش‌های دیگری در زانو انجام شود.

علائم آسیب رباط صلیبی pcl امکان دارد یک تا دو هفته پس از آسیب‌دیدگی یا حتی دیرتر ظاهر شوند که مهم‌ترین این علائم به شرح موارد زیر هستند.

تورم

خونریزی به وجود آمده در اطراف رباط پاره شده ممکن است منجر به تورم یا آماسیده شدن شود. ورم معمولاً طی 2 تا 3 ساعت پس از آسیب دیدگی رخ می‌دهد.

درد شدید

درد زیاد یا خفیفی که پشت زانو پدیدار می‌شود، می‌تواند بلافاصله رخ دهد یا چند ساعت تا چند روز پس از آسیب ایجاد شود. این درد خفیف تا متوسط زانو می‌تواند باعث اندکی مشکل لنگی در راه‌رفتن شود.

آسیب رباط صلیبی

قفل‌شدن زانو

پس از پارگی رباط pcl زانوها قفل شده و گرفتگی یا خشکی در بیمار احساس شده و معمولاً این حالت باعث تورم در زانوهای وی می‌شود.

سفتی

تورم اصولاً باعث سفت‌شدن زانوها می‌شود و فرد در خم‌کردن زانوی خود با مشکل مواجه می‌شود که امکان دارد به لنگی و دشواری در بالا یا پایین‌رفتن پله‌ها منتهی شود.

کم‌رنگ‌شدن پوست

در اغلب موارد، پوست در ناحیه پارگی رباط pcl کم‌رنگ می‌شود. توجه به این نشانه‌ها بعد از هر حادثه یا فشار به‌زانو بسیار مهم است. چنانچه احساس کردید رباط صلیبی زانویتان پاره شده، بهترین راه مراجعه‌ به متخصص ارتوپدی و شناسایی دقیق‌تری برای این عارضه است.

بی‌ثباتی

معمولاً در زانو احساس لقی و بی‌ثباتی ایجاد می‌شود انگار که دائم زانو خالی می‌کند. رگ‌به‌رگ شدن خفیفی در حد متوسط باعث بی‌ثباتی زانو یا عدم ثبات کامل فرد می‌شود. درحالی‌که پیچ‌خوردگی شدیدتر باعث می‌شود بیمار احساس کند زانویش سست شده یا خالی می‌کند.

لازم به ذکر است در برخی موارد، بی‌ثباتی زانو نشانه پارگی رباط pcl تشخیص داده نشده ماه‌ها یا حتی سال‌های قبل است.

مشکل در تحمل وزن

ایستادن یا راه‌رفتن خصوصاً برای مدت‌زمان طولانی روی زانوی آسیب‌دیده می‌تواند بسیار دشوار و دردناک باشد. چنانچه رباط صلیبی خلفی زانو منجر به آسیب‌دیدگی شود، فرد نمی‌تواند به مدت طولانی روی پاهایش بایستد یا راه برود. (پاها تحمل وزن فرد را ندارند)

روش‌های درمان رباط pcl

رباط صلیبی pcl در ثبات زانو نقش بسیار مؤثری را بر عهده دارد که آسیب و پارگی آن منجر به بی‌ثباتی زانو و خراب‌شدن مفصل زانو می‌شود. نوع درمان این رباط به میزان آسیب‌دیدگی و مدت زمانی که از آسیب گذشته است، بستگی دارد. از جمله ایده‌آل‌ترین روش‌های درمان رباط صلیبی pcl به شرح موارد زیر هستند.

دارودرمانی

در پارگی رباط صلیبی خلفی pcl زمانی که زانو منجر به درد و تورم می‌شود فرد ابتدا شروع به درمان از طریق دارو می‌کند، مصرف داروهای مسکن و ضدالتهاب غیراستروئیدی برای کاهش درد و التهابات تجویز می‌شود.

پارگی رباط pcl

درمان با تزریق پی آر پی

یکی دیگر از روش‌های درمان پارگی رباط pcl تزریق پی آر پی یا تزریق پلاسمای غنی شده از پلاکت است. این ترفند یکی از روش‌های مهم در درمان ناشی از آسیب‌دیدگی زانو و رباط است. هدف از انجام این تکنیک بهبود آسیب‌دیدگی زانو بوده که نه‌تنها سبب رفع علائم پارگی می‌شود؛ بلکه باعث بهبودی سریع آن نیز می‌شود.

فیزیوتراپی نانو

برای درمان رباط صلیبی pcl انجام حرکات ورزشی و روش‌های فیزیوتراپی می‌تواند عملکرد زانو را به حالتی که از قبل داشته برگرداند، استفاده از این تکنیک موجب بهبود استحکام، ثابت ماندن مفاصل و بازگردانی فعالیت‌های قبل از آسیب می‌شود.

همچنین با انجام فیزیوتراپی نانو، دامنه حرکت زانو تقویت می‌شود و به حالت اولیه برمی‌گردد. با انجام نرمش‌های خاصی می‌توان عضلات ران مخصوصاً عضله چهار سر ران را بالا برد و قوی ساخت.

درمان با زانوبندهای طبی

استفاده از زانوبند طبی یکی از راه‌های ممکن برای مدیریت مشکلات مرتبط با آسیب رباط صلیبی PCL می‌باشد. زانوبندها (یا زانوپشتی‌ها) ابزاری هستند که به صورت معمول از نوارهای انعطاف‌پذیر و قابل تنظیم تشکیل شده‌اند و بر زانو قرار می‌گیرند. این وسیله می‌تواند در موارد زیر مفید باشد:

برای جلوگیری از آسیب رباط pcl می‌توانید از زانوبندهای طبی اورتینو استفاده کنید که بسیار مؤثر و کارآمد است و از کیفیت بالایی هم برخوردار هستند. ناگفته نماند که با انجام‌دادن موارد زیر می‌توان از مبتلا شدن به این عارضه تا حدودی جلوگیری کرد. این موارد مهم عبارت‌اند از:

  • تمرینات کششی و استقامتی که سبب استقامت ماهیچه‌های ران می‌شود را انجام دهید.
  • تمرینات کششی قبل و بعد از ورزش‌کردن انجام دهید.
  • به یکباره فعالیت‌های ورزشی خود را افزایش ندهید؛ بلکه به‌تدریج و آهسته آن‌ها را شدید کنید.

درمان با تزریق گاز اوزون

در درمان پارگی رباط از تزریق گاز اوزون برای درمان درد زانو و دیگر مشکلات مرتبط با زانو استفاده می‌کنند. این روش درمانی موجب بهبود بافت‌های صدمه‌دیده زانو شده و با تأمین مواد مغذی موجود در بافت سبب تسریع روند بهبود می‌شود.

 

درمان با لیزر سرد

این روش کمکی برای ازبین‌بردن التهابات ناشی از پارگی رباط صلیبی pcl از طریق تاباندن نور لیزر باقدرت و رنگ (طول و موج) خاص به بافت‌های آسیب‌دیده است. لیزردرمانی می‌تواند به بهبودی استخوان، رباط، تاندون و حتی بافت عصبی کمک شایانی بکند.

مکانیسم‌های مورداستفاده شامل افزایش عظیم تولید ادنوزین تری فسفات میتوکندری، افزایش سنتز پروتئین، کاهش التهابات موضعی و افزایش انژیوژنز هم در محل معرض لیزر قرار دارند.

درمان با ماساژ

ترفند ماساژ به کاهش تورم، افزایش گردش خون و تحرک مفاصل همچنین کاهش درد رباط صلیبی کمک می‌کند. ماساژدرمانی در کل توسط جامعه پزشکی به‌عنوان روشی ایمن و یک درمان مؤثر و مکمل برای بسیاری از عضلات مزمن مشکلات مفصلی شناخته شده است.

کلام آخر

رباط pcl ممکن است به چند دلیل صدمه ببیند که این آسیب درجات مختلفی دارد و تشخیص و درمان آن برعهده پزشک است. درمان در زمان‌های شروع می‌تواند در روند بهبودی زانو تأثیر مفیدی داشته باشد و بتوان در گام‌های ابتدایی بدون نیاز به جراحی درمان را طی کرد.

سؤالات متداول

  1. تورم زانوها چند ساعت پس از آسیب دیدگی رخ می‌دهد؟

تورم معمولاً طی 2 تا 3 ساعت پس از آسیب دیدگی رخ می‌دهد.

  1. تزریق پی آر پی چه تأثیری بر درمان پارگی رباط صلیبی دارد؟

تزریق پی آر پی از روش‌های مهم در درمان ناشی از آسیب‌دیدگی زانو و رباط است که به بهبود آسیب‌دیدگی زانو کمک زیادی می‌کند و نه‌تنها سبب رفع علائم پارگی رباط زانو شده؛ بلکه باعث بهبودی سریع آن نیز می‌شود.

  1. علائم آسیب‌ رباط صلیبی pcl چه مدت زمان پس از آسیب دیدگی ظاهر می‌شوند؟

اصولاً یک تا دو هفته پس از آسیب‌دیدگی یا حتی دیرتر ظاهر می‌شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه