ارتوپدی فنی چیست؟

ارتوپدی فنی چیست؟

فهرست مطالب

ارتوپدی فنی چیست؟

ارتوپدی فنی یکی از زیرشاخه های رشته ارتوپد و وابسته به علم پزشکی است که مربوط به طراحی و ساخت دستگاه های مصنوعی است. کسانی که در این رشته فعالیت می کنند اگر به ساخت آرتز بپردازند به آن ها ارتوتیست (Orthotist) می گویند و اگر به ساخت پروتز یا اندام عصبی بپردازند به آن ها پراستتیست (Prosthetist) می گویند.

ارتز برای تغییر و یا اصلاح عملکرد و ساختار سیستم عصبی و عضلانی بر روی بدن قرار می گیرد. اما پروتز به ساخت اندام های مصنوعی برای بدن می پردازد.

ارتز ها در اغلب موارد برای حمایت از اندام بیماران مجروح یا مبتلا به بیماری های خاص استفاده می شود که با استفاده از وسایل، از طریق کنترل، هدایت، محدود کردن و ثابت نگه داشتن مفصل و بدن به کار گرفته می شود.

پروتزها اندام های مصنوعی هستند که برای بیمار های قطع عضوی ساخته شده اند. اگر فردی یک اندام غیر کارا داشته باشد و یا نوزادی از بدو تولد اندامی را نداشته باشد، با استفاده از پروتزها می توان جایگزینی برای این اندام ها تولید کرد.

ارتوپدی فنی

بيشتر بخوانيد:  مشاهده کمربند های طبی پیشرفته

رشته دانشگاهی ارتوپدی فنی چیست؟

رشته ارتوپدی فنی زیر مجموعه رشته ارتوپدی است که خیلی از داوطلبان گروه تجربی که به کارهای مددکاری و کمک کردن علاقه دارند به سراغ این رشته می روند. این رشته دانشگاهی زمانی بوجود آمد که افراد بر اثر حادثه ای، عضوی از بدن خود را از دست می دادند و یا نوزادانی در ابتدای تولد اندامی ناکارآمد داشتند، به همین دلیل پروش افراد در این حوزه کمکی شد تا امکان ساخت اندام های مصنوعی و یا تقویت کننده عضوهای ناتوان در طول زمان بوجود بیاید.  دروس این رشته ترکیبی از طراحی، مهندسی و پزشکی است و دانشجویان با مطالعه دروس پایه و تخصصی، نحوه ساخت ارترز و پروتز را یاد میگیرند. همانطور که قبلا اشاره کردیم، پروتز در واقع عضو مصنوعی است که جایگزین عضو طبیعی انسان می شود. اما ارتز یک وسیله کمکی برای کارایی بهتر عضلات و بدن است. لازم به ذکر است که رشته ارتوپد فنی با تخصص ارتوپد بسیار متفاوت است.

مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی این رشته چهار سال است که شامل 128 واحد می شود. در حال حاضر این رشته فقط تا مقطع کارشناسی در ایران تدریس می شود.

ارتوپدی فنی چیست؟

بيشتر بخوانيد:  مشاهده زانوبندهای طبی پیشرفته

کسب و کارهای مربوط به رشته ارتوپدی فنی

 یک فارغ التحصیل ارتوپد فنی مهارت لازم برای اصلاح ناهنجاری ها، تقویت عضلات بدن و ساخت اندام مصنوعی را دارد. افرادی که در رشته ارتوپدی فنی تحصیل کرده اند بیشتر می توانند در مراکز خدمات درمانی مثل هلال احمر، بنیاد جانبازان، بهزیستی و بیمارستان های دارای مراکز تخصصی ارتوپدی فنی شروع به کار کنند.

علاوه بر این فارغ التحصیلان این رشته بعد کسب تجربه کافی، می توانند مراکز خصوصی شخصی خود را برای کمک به افراد راه اندازی کنند.

رشته ارتوپدی فنی بازاریابی گسترده‌ای در زمینه‌های مختلف دارد. در زیر، تعدادی از کسب و کارهای مربوط به ارتوپدی فنی را برای شما معرفی می‌کنم:

  1. فروش و توزیع تجهیزات ارتوپدی: می‌توانید به عنوان یک فروشنده تجهیزات ارتوپدی فعالیت کنید و محصولاتی مانند پروتزها، ارتودزها، اسکلت‌ها و بندها را به بیماران، بیمارستان‌ها و مراکز توانبخشی عرضه کنید.
  2. تعمیر و خدمات پس از فروش: می‌توانید در زمینه تعمیر و خدمات پس از فروش تجهیزات ارتوپدی فعالیت کنید. این شامل تعمیر و نگهداری تجهیزات، تعویض قطعات و ارائه خدمات فنی به مراکز درمانی است.
  3. مشاوره و راهنمایی: می‌توانید به عنوان مشاور و راهنمای فنی در حوزه ارتوپدی فعالیت کنید. بیماران را در انتخاب و استفاده از تجهیزات ارتوپدی راهنمایی کنید و به آنها در تعیین نیازها و تنظیمات مورد نیاز کمک کنید.
  4. طراحی و ساخت تجهیزات ارتوپدی سفارشی: با توجه به نیازهای خاص بیماران، می‌توانید تجهیزات ارتوپدی سفارشی طراحی و ساخت کنید. این شامل پروتزها و ارتودزها با اندازه و شکل متناسب با بیمار است.
  5. آموزش و آموزش‌های تخصصی: می‌توانید دوره‌های آموزشی مرتبط با ارتوپدی فنی برگزار کنید. این آموزش‌ها می‌توانند شامل آموزش استفاده از تجهیزات، تعمیر و نگهداری تجهیزات باشد.
  6. ایجاد و مدیریت مراکز توانبخشی: می‌توانید یک مرکز توانبخشی تخصصی در زمینه ارتوپدی فنی ایجاد و مدیریت کنید. این مرکز می‌تواند خدماتی مانند ارائه تشخیص و درمان ارتوپدی، تهیه و ساخت تجهیزات ارتوپدی سفارشی، فیزیوتراپی و توانبخشی حرکتی را ارائه دهد.
  7. پژوهش و توسعه: می‌توانید در زمینه پژوهش و توسعه تجهیزات ارتوپدی فعالیت کنید. با انجام تحقیقات و آزمایش‌های جدید، می‌توانید بهبودهایی در طراحی و کارکرد تجهیزات ارتوپدی به ارمغان بیاورید.

لوازمی که یک ارتوپد فنی میتواند تولید کند یا مورد نیاز او است

 متخصصان این رشته با کمک تکنولوژی ترموفینگ و تکنیک های پیشرفته برای اندام های تحتانی و اندام های فوق، آتل های مخصوص اصلاحی را طراحی کرده اند و بتوانند مشکلات بیماران را بهبود دهند. لوازمی که ارتوپد فنی می تواند تولید کند پروتز و ارتز است که هر کدام دارای نوع های مختلف نسبت به مشکل بیمار ساخته می شوند.

پروتز وسیله ای است که جایگزین بخشی از بدن یا اندام می شود. ساخت پروتز باید نسبت به اندام قطع شده یا دچار مشکل انجام شود.

برای پروتز اندام فوقانی از یک سوکت، مفصل شانه، پیلیون، مفصل آرنج، واحد مچ دست و یک دست استفاده می شود اما برای پروتز تحتانی، اجزا شبیه اندام فوقانی است اما دست ها و مچ ها با پاها و زانو ها جایگزین می شود. علاوه بر این برای استفاده از تمام پروتزها از جوراب پروتزی استفاده می شود. جوراب های پروتزی در انواع مختلفی وجود دارد که نسبت به عضو جایگزین انتخاب می شود.

ارتزها وسایلی هستند که به بهبود عملکرد عضله ها و اندام ها کمک می کنند. یکی از این وسایل آتل مچ دست است. این آتل مفصل یا مفاصل آسیب دیده را پشتیبانی می کند و مناسب افرادی است که دچار دست درد های شدید هستند. این نوع مچ بندها بسته به تشخیص و محدودیت های حرکتی در نوع های متعددی وجود دارد.

وسایل و ابزار ارتوپدی فنی

بيشتر بخوانيد:  ارتزهای پیشرفته دست

نوع ارتزهای مربوط به ضایعه‌ی نخاعی که دو عملکرد عمده دارند عملکرد اول تثبیت ستون فقرات برای تسریع روند بهبودی در محل آسیب است. عملکرد دوم، پشتیبانی از قسمت‌های آسیب دیده بدن برای توان‌بخشی عملکرد آن‌ها است. برای اطلاعات بیشتر شما میتوانید مقاله کاربرد ارتز برای آسیب‌دیدگی نخاعی مطالعه بفرمایید.

نوع دیگری از ارتز، ارتز ناحیه آرنج است. این ارتز دارای یک بالش کوچک دایره ای شکل است که در زیر آرنج قرار می گیرد و فشارهایی که به تاندون وارد می شود را، از روی آرنج بر می دارد.

نوع دیگر ارتز، آتل شانه است. این آتل با اسلنگ و سوات، مفصل شانه را پشتیبانی می کند و از فشار بر روی کتف جلوگیری می کند.

ارتزهای پیشرفته دست

بيشتر بخوانيد:  ارتزهای پیشرفته پا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه