استفاده از کمربند طبی بعد از جراحی ستون فقرات

استفاده از کمربند طبی بعد از جراحی ستون فقرات

فهرست مطالب

آیا استفاده از کمربند طبی بعد از جراحی ستون فقرات لازم است؟

کمربند طبی یا کرست کمری یک وسیله پوشیدنی است که به منظور حمایت از کمر و پشت بدن در مواردی مانند درد کمر، آسیب ورزی، کمربندی، تصادفات و سایر شرایط بیماری‌ای استفاده می‌شود. این کمربند ها معمولاً از موادی مانند نئوپرن، فوم، نایلون و یا مواد دیگری ساخته می‌شوند و به کمک بندهای ولکرو یا جلوه دهنده های دیگری بسته می‌شوند.

کمربندهای طبی در دو نوع نرم و سخت وجود دارند. کمربندهای نرم و الاستیک از ساختارهای عضلانی حمایت کرده و در عین حال اجازه‌ی حرکت کردن را نیز به بیمار می‌دهند. در حالی که کمربندهای سخت به منظور محدود کردن حرکت بیمار ساخته شده‌اند.

استفاده از کمربند طبی بعد از جراحی ستون فقرات

از کمربندهای سخت برای موارد متوسط ​​تا شدید درد و یا بی ثباتی استفاده می‌شود، مثل کمک به بهبود شکستگی‌های ستون فقرات بعد از جراحی کمر یا سرخوردگی بین مهره ای، اما از کمربندهای نیمه سخت برای افزایش ثبات و کاهش دردهای متوسط و عارضه های اسکلتی عضلانی در ستون فقرات استفاده می شود.    

پس از عمل جراحی پزشک شما استفاده از کمربند طبی را به منظور تسریع روند بهبود به شما توصیه خواهد کرد. این کمربند بسته به نیاز بیمار می‌تواند از گردن، کمر و یا هردو حمایت کند. در حالی که برخی از افراد استفاده از بریس را راحت نمی‌دانند، برخی دیگر از افراد تجربه‌ی خوشایندی از این کار به خصوص در هنگام رانندگی دارند.

بيشتر بخوانيد:  هر آنچه در مورد کمربند طبي بايد بدانيد

بستن کمربند های طبی بعد از عمل دیسک کمر

کمربند های طبی برای تثبیت ستون فقرات بعد از شکستگی یا جراحی هم نیز استفاده می شوند که تاثیر بسیار زیادی در روند بهبود این بیماری ها دارند. استفاده از کمربند طبی بعد از جراحی ستون فقرات از مهمترین مراقبت های بعد از عمل کمر میباشد.  

بسته به عمل جراحی انجام شده و وضعیت عمومی بیمار، ممکن است استفاده از کمربند طبی تنها برای مدت ۲ هفته و یا تا زمان مراجعه بعدی به پزشک لازم باشد. بیمارانی که تحت عمل جراحی فیوژن ستون فقرات قرار گرفته‌اند ممکن است تا مدت بیشتری (تا ۳ ماه) به این کمربند احتیاج داشته باشند به خصوص زمانی که قصد بازگشت به محل کار و یا فعالیت‌های روزمره‌ی خود را دارند. در اینجا به تعدادی از سوالات متداول بیماران پاسخ میدهیم:

استفاده از کمربند طبی بعد از جراحی ستون فقرات

آیا بعد از جراحی کمر باید از بریس استفاده کرد؟

به مدت 3 ماه پس از جراحی باید همیشه وقتی بیدار هستید از کمربند طبی استفاده کنید. ممکن است برای مدت کوتاهی برای دوش گرفتن و رعایت بهداشت شخصی بریس را بردارید، اما به یاد داشته باشید که کمر خود را در وضعیت خنثی نگه دارید و از خم شدن خودداری کنید.

زمان بستن کمربند بعد از عمل دیسک کمر

بعد از اجرای عمل جراحی دیسک کمر، مدت زمانی که باید کمربند استفاده شود معمولاً به توصیه پزشک معالج و وابسته به جزئیات عمل و پیشرفت بیماری متغیر است. این مدت زمان به منظور حفاظت از ناحیه جراحی شده و کمک به بهبود فرآیند التیام و بازیابی بیشترین تأثیر را دارد.

در طی این مدت، عواملی نظیر سن، وضعیت عمومی بیمار، میزان ویژگی‌های جسمانی، و نیز نوع و جزئیات جراحی دیسک کمر تأثیرگذار خواهند بود. پزشکان معالج پس از انجام عمل دیسک کمر، ممکن است توصیه‌های خاصی برای مدت زمان استفاده از کمربند و نیز فعالیت‌های روزمره بیمار ارائه دهند.

اهمیت رعایت توصیه‌های پزشکی و استفاده درست از کمربند پس از عمل دیسک کمر به منظور جلوگیری از احتمال تنش‌ها و مشکلات جدید در ناحیه کمر و همچنین بهبود کیفیت بازیابی بیمار را نباید اغفال کرد. همچنین، مراقبت‌ها و فعالیت‌های فیزیوتراپی نیز می‌تواند نقش مهمی در این فرآیند بازیابی داشته باشد.

آیا بعد از عمل فتق دیسک باید از کمربند طبی استفاده کرد؟

علاوه بر فیزیوتراپی، پزشک ممکن است یک بریس را توصیه کند. این به تثبیت کمر کمک می کند، به خصوص در هنگام نشستن یا راه رفتن. برای اطمینان از تثبیت بریس را هر چند وقت یکبار که پزشک توصیه کرده است، نگه دارید.

چه نوع بریس بعد از جراحی کمر استفاده می شود؟

ارتز لومبوساکرال (LSO) و TLSO بسته به نوع جراحی که انجام داده‌اید، می‌تواند یک بریس کمر سخت یا نرم باشد. این بریس ها پشتی تکیه گاه خود را روی قسمت پایینی یا کمری کمر شما متمرکز می کند. و مناسب بهبود وضعیت بیمار برای بعد از جراحی می باشند.

بيشتر بخوانيد:  قیمت کمربند طبی LSO و TLSO

چه مدت بعد از جراحی دیسک کمر باید از کمربند استفاده کرد؟

بسته به عمل جراحی و وضعیت عمومی شما، ممکن است فقط به مدت دو هفته یا تا اولین ویزیت پس از عمل، از بریس کمر خود استفاده کنید. بیماران جراحی فیوژن کمر باید برای مدت طولانی تری، تا سه ماه، از بریس خود استفاده کنند، به خصوص زمانی که به سر کار و فعالیت های عادی باز می گردند.

چه زمانی می توان بعد از جراحی کمر خم شد؟

محدودیت های خود را در 6 هفته اول پس از جراحی فراموش نکنید. شما باید از پیچش و خم شدن خودداری کنید. همچنین باید از بلند کردن، هل دادن یا کشیدن اجسام بیشتر از 10 کیلوگرم خودداری کنید

استفاده از کمربند بعد از عمل

بعد از جراحی دیسک چه کارهایی را نباید انجام داد؟

از انجام فعالیت‌های سنگین مانند دوچرخه‌سواری، دویدن، وزنه‌برداری یا ورزش‌های هوازی تا زمانی که پزشکتان بگوید مشکلی ندارد، خودداری کنید. به مدت 2 تا 4 هفته پس از جراحی یا تا زمانی که پزشکتان بگوید مشکلی ندارد رانندگی نکنید. به مدت 2 تا 4 هفته پس از جراحی از سوار شدن در خودرو هر بار بیش از 30 دقیقه نشستن در ماشین خودداری کنید.

بيشتر بخوانيد:  راه های درمان کمردرد

بعد از جراحی کمر چه بپوشم؟

لباس های راحت و گشاد با کمربندهای الاستیک انتخاب کنید. فقط در صورت لزوم جوراب بپوشید. کفش‌های لغزنده را انتخاب کنید که محکم و دارای پشتی باشند. کفش های بدون پشت به دلیل ناایمن بودن توصیه نمی شوند.

آیا می توانید با کمربند بخوابید؟

توجه داشته باشید که پشتیبان کمری برای پوشیدن 24 ساعته ایمن نیست. تا زمانی که پزشکتان به شما توصیه نکرده باشد، خوابیدن با کمربند حمایت کننده کمری توصیه نمی شود زیرا ممکن است در نهایت منجر به بثورات پوستی و ضعف عضلانی شود.

آیا استفاده از کمربند های طبی خوب هستند؟

بریس پشت می تواند با ارائه پشتیبانی اضافی برای ستون فقرات و عضلات به شما کمک کند. با نگه داشتن بدن در وضعیت مناسب، فشار بر روی اعصاب، ماهیچه ها و مفاصل ستون فقرات شما کاهش می یابد که می تواند به کاهش درد شما کمک کند.

بيشتر بخوانيد:  چرا از کمربند طبی استفاده کنیم؟

بعد از جراحی کمر دراز کشیدن بهتر است یا نشستن؟

روش صحیح خواب بعد از عمل کمر بهترین حالت برای خوابیدن پس از جراحی ستون فقرات، دراز کشیدن صاف به پشت، قرار دادن یک بالش زیر زانو یا دراز کشیدن به پهلو با یک بالش بین زانوهای خم شده است.

بهترین کار بعد از جراحی کمر چیست؟

از گرما و یخ استفاده کنید. گرمای متناوب و کیسه های یخ روی کمر می تواند به کاهش درد شما کمک کند، اما مراقب باشید تا زمانی که توسط پزشکتان اجازه انجام این کار را نگرفته اید، محل جراحی خیس نشود. داروی ضد درد مصرف کنید. پزشک داروهایی را برای شما تجویز می کند که باید بعد از جراحی مصرف کنید و گزینه های بدون نسخه را توصیه می کند.

بیشتر بخوانید: زانوبند طبی بعد از عمل جراحی

استراحت در بستر بعد از عمل فتق دیسک چقدر است؟

زمان بهبودی برای جراحی دیسک کمر بر اساس میزان فتق دیسک کمر بیمار، سلامت کلی بیمار و رعایت دستورالعمل‌های بعد از جراحی از یک تا چهار هفته متغیر است.

سوالات بعد از جراحی کمر

 

بيشتر بخوانيد:  آرتروز کمر و ستون فقرات

اهداف و مکانیسم‌های کمربند طبی برای تسکین درد

تجویز کمربند طبی معمولاً با چند هدف انجام می‌شود:

 • کاهش گرفتگی عضلانی و کمردرد
 • بهبود حالت بدن و توزیع مناسب وزن در ستون فقرات
 • ایجاد فضای مناسب جهت بهبود ساختارهای ستون فقرات
 • افزایش عملکرد در طی فعالیت‌های روزانه
 • محدود کردن حرکات ستون فقرات در دوران بهبودی
 • پایدار کردن نقاط آسیب دیده
 • کاهش درد با محدود کردن حرکات
 • تسریع بهبودی

کمردرد و راه درمان

بریس‌های طبی که به آن‌ها ارتز نیز گفته می‌شود در دو نوع سخت و نرم وجود دارند. این وسایل به طور عمده برای سه بخش اصلی بدن ساخته می‌شوند:

 • گردن (سرویکال)
 • بالای کمر (توراسیک)
 • پایین کمر (لومبار)

بيشتر بخوانيد:  قیمت انواع کمربند طبی مناسب بعد جراحی ستون فقرات

کرست نرم لومبار

عملکرد اصلی کرست نرم لومبار حمایت از عضلات پایین کمر است. در حالی که این بریس عمدتاً برای رفع علائم آرتریت یا ناپایداری لومبار استفاده می‌شود، می‌توان از آن برای کاهش درد با حمایت از عضلات نیز استفاده کرد. کرست به عنوان یک یادآور نیز عمل کرده و باعث می‌شود حرکات کمر شما کاهش پیدا کنند و روند بهبودی تسریع شود. این وسیله حالت مناسب بدن را نیز حفظ می‌کند.

این بریس به شکل رایج پس از اعمال جراحی در ناحیه‌ی لومبار ستون فقرات و در صورت نیاز به حمایت عضلانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هدف از استفاده‌ی این بریس بی‌حرکت کردن کامل ستون فقرات نیست بنابراین توصیه می‌شود تنها زمانی که به شما کمک می‌کند از آن استفاده کنید. به مدت ۶ هفته‌ی اول پس از جراحی، پزشک به شما توصیه می‌کند تا در صورتی که به مدت بیش از ۱۵ دقیقه از تخت خود خارج می‌شوید این بریس را استفاده کنید. پس از این دوره باید به تدریج استفاده از بریس را کاهش داده و با راهنمایی فیزیوتراپیست و پزشک خود آن را کنار گذاشته و به فعالیت‌های عادی خود بازگردید.

بیشتر بخوانید: خرید و قیمت زانو بند طبی

کمربند طبی Tlso و Lso

استفاده از کمربند TLSO (تی ال اس او) و ال اس او (LSO) بعد از جراحی ستون فقرات 

همه افراد ممکن است در طول زندگی خود درد کمر و ستون فقرات را تجربه کرده باشند. دردهای ناشی از آسیب به ستون فقرات، بسیار کلافه کننده بوده و انسان را از اغلب فعالیت های روزانه بازمی دارد. افراد مبتلا به این درد، حتما باید از کمربند طبی “تی ال اس او” و ” ال اس او” مطابق با نظر پزشک خود، استفاده کنند. از کاربردهای این دو کمربند می توان به بهبود دیسک کمر، ثابت شدن ستون فقرات بعد از جراحی، شکستگی مهره ها و تمام مشکلات ناشی از ستون فقرات، اشاره کرد.

این دو کمربند، تاثیر زیادی در بهبود انواع دردهای ستون مهره ها از جمله دیسک کمر، ساییدگی مهره ها و شکستگی مهره ها داشته و حتی از دردهای پس از جراحی ستون فقرات می کاهد. این دو کمربند، با جلوگیری از حرکات ستون فقرات در هنگام فعالیت های روزانه، سبب محافظت از کمر و ستون مهره ها می شوند. دیگر کاربرد کمربند طبی Tlso و Lso  شامل موارد زیر می شود:

 • کاهش دردهای عضلانی مربوط به ستون فقرات و پایین کمر
 • پیشرفت در روند بهبود دردهای ستون مهره ها
 • عدم حرکت مهره های کمر و ثبات وضعیت آن ها
 • بهبود وضعیت قرارگیری بدن و صاف نشستن
 • انجام فعالیت های روزانه به بهترین شکل
 • ثابت نگه داشتن وضعیت ستون فقرات بعد از جراحی

به طور کلی استفاده مداوم و اصولی از کمربندهای طبی طبق دستورات پزشک، سبب محافظت از ستون مهره ها و کاهش دردهای این ناحیه می شود.

کمربند Lso از زیر سینه تا ابتدای باسن (ناحیه کمر) را پوشش می دهد؛ اما Tlso، ارتفاع بلندتری داشته و می تواند تمام طول کمر را بپوشاند . به همین دلیل از کمربند TLSO بعد از جراحی ستون فقرات و یا شکستگی مهره ها استفاده می گردد نحوه پوشیدن کمربند TLSO را میتوانید در مقاله مربوط مطالعه بفرمایید.

 
جراحی ستون فقرات

مزایا و معایب استفاده از کمربندهای طبی

در حالی که کمربندهای طبی در استفاده‌ی کوتاه مدت دارای مزایای متعددی هستند. استفاده‌ی طولانی مدت از کرست‌ها می‌تواند برای شما مضر باشد.

مزایای استفاده از کمربند طبی

 • پایدار نگه داشتن ستون فقرات پس از عمل جراحی.
 • بریس‌های لومبار می‌توانند بلافاصله پس از آسیب به کمر مورد استفاده قرار گرفته و با محدود کردن حرکت و کاهش بار از روی منطقه‌ی آسیب دیده از ایجاد آسیب بیشتر جلوگیری کنند.
 • کمربندهای طبی به برخی از افراد در بهبود حالت بدن کمک می‌کنند.
 • این کمربندها می‌توانند بلند شدن از حالت نشسته را پس از عمل جراحی آسان‌تر کنند.
 • در مشاغل سخت، این کمربندها می‌توانند به فرد آسیب دیده برای بازگشت به شغل خود کمک کنند.

معایب استفاده از کمربند طبی

 • استفاده‌ی طولانی مدت از کمربندهای طبی می‌تواند باعث تحلیل رفتن عضلات در ناحیه‌ی ستون فقرات شود. این مشکل باعث ضعیف شدن ستون فقرات و آسیب به آن در صورت استفاده نکردن از کمربند خواهد شد.
 • زمانی که از کمربند طبی استفاده می‌کنید بار وارد شده به ناحیه‌ی حمایت شده به نقاط بالاتر ستون فقرات انتقال پیدا می‌کند که ممکن است محل مناسبی برای وارد شدن فشار نباشد.
 • در مورد شغل‌هایی که نیازمند بلند کردن اجسام سنگین هستند، استفاده‌ی طولانی مدت از کمربند طبی می‌تواند خطرات بیشتری نسبت به عدم استفاده از آن داشته باشد. این مشکل به دلیل ضعیف شدن عضلات و رباط‌ها در اثر استفاده از کمربند ایجاد شده و در واقع باعث آسیب پذیری بیشتر ستون فقرات می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه