مجله ortino

التهاب تاندون آشیل

التهاب تاندون آشیل

همه چیز درباره التهاب تاندون آشیل

یکی از مشکلات فیزیکی که ممکن است هر فرد به آن دچار شود، التهاب تاندون آشیل است. معمولا مشکلات مرتبط با التهاب تاندون‌ها آسیبی جدی و غیر قابل جبران را به بدن نمی‌رسانند؛ اما بهتر است تا همواره از آن‌ها جلوگیری شود چرا که می‌توانند بسیار دردناک باشند.

در این مطلب از اورتینو تصمیم گرفتیم تا علاوه بر تشریح و بررسی دلایل التهاب تاندون آشیل، شما را با یکسری از تکنیک‌ها برای درمان آن آشنا کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: خرید زانوبند طبی و تجهیزات ارتوپدی

تاندون آشیل

تاندون آشیل در کدام قسمت بدن قرار دارد؟

در واقع تاندون‌ها رابط بین استخوان و عضله می‌باشند. یک سر هر تاندون به یک عضله و سر دیگر آن به استخوان متصل شده و سبب می‌شود تا با انبساط و انقباض عضله، استخوان به حرکت در بیاید.

تاندون آشیل وظیفه دارد تا عضلات پشت ساق را به استخوان پاشنه متصل کند. این تاندون یکی از بزرگترین و تحت فشارترین تاندون‌های بدن می‌باشد؛ از همین رو ملتهب شدن آن امری عجیب و دور از انتظار نیست.

بیشتر بخوانید: علائم ورم زانو

انواع التهاب تاندون آشیل

تاندون آشیل می‌تواند از دو محل دچار التهاب شود. التهاب در هر کدام از این نقاط می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد و روش درمان آن‌ها نیز متفاوت می‌باشد.

1) التهاب تاندون آشیل از ناحیه اتصال به استخوان:

یکی از نواحی که تاندون آشیل می‌توان در آن قسمت ملتهب شود، ناحیه‌ای است که به استخوان متصل شده است. یکی از مهم‌ترین دلایلی که می‌تواند باعث التهاب تاندون آشیل در این ناحیه شود، عواقب بیماری‌هایی مانند روماتیسم است. این نوع التهاب در میان سالمندان بیشتر دیده می‌شود.

آشیل

2) التهاب تاندون آشیل از ناحیه‌ای به غیر از ناحیه اتصال به استخوان:

در این نوع التهاب، آشیل پا در نقاطی بالاتر از ناحیه‌ی اتصال به استخوان ملتهب می‌شود. این مشکل بیشتر در بیان ورزشکاران دیده می‌شود و دلیل آن فشار ناگهانی به آشیل است.

بیشتر بخوانید: تاثير استفاده زانوبند طبی در ورزش

چه عواملی سبب بروز التهاب تاندون آشیل می‌شوند؟

اگر تصور می‌کنید که مستعد التهاب تاندون آشیل هستید، این بخش را با دقت بیشتری مطالعه کنید. معمولا یکسری از موارد می‌توانند احتمال ابتلا به التهاب تاندون آشیل را افزایش دهند. با توجه به این امر، در این بخش تصمیم گرفتیم تعدادی از آن‌ها را مورد بررسی قرار دهیم تا بتوانید از دچار شدن به این مشکل جلوگیری کنید.

فعالیت‌های سنگین و ناگهانی:

یکی از اصلی‌ترین دلایل دچار شدن به التهاب تاندون آشیل، انجام فعالیت‌های سنگین و ناگهانی است. پیشنهاد می‌کنیم تا قبل از انجام هرگونه فعالیت سنگین فیزیکی، با انجام حرکات اصولی بدن خود را گرم کنید.

کفش‌های غیر استاندارد:

از دیگر دلایلی که می‌تواند به راحتی شما را به التهاب تاندون آشیل دچار کند، پوشیدن کفش‌های غیر استاندارد می‌باشد. پیشنهاد می‌کنیم تا اگر تاندون‌های حساسی دارید از کفش‌های طبی استفاده کنید. همچنین پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند به مدت طولانی نیز می‌تواند تا حد زیادی آشیل پای شما را تحت تاثیر قرار دهد.

کهولت سن:

معمولا بسیاری از افراد در سنین بالا دچار ضعف‌های زیادی در تاندون‌های خوب می‌شود و ضعیف شدن تاندون‌ها ارتباط مستقیمی با التهاب آن‌ها دارد.

انجام حرکات تکراری:

یکی دیگر از دلایلی که می‌تواند باعث التهاب تاندون آشیل شود انجام حرکات تکراری است. برای مثال تاندون آشیل بازیکنان بسکتبال که دائما در حال توقف و حرکت هستند، مداوم در حال تحمل فشار و برداشته شدن فشار می‌باشد و این امر می‌تواند باعث التهاب آن شود.

بیشتر بخوانید: زانوبند طبی آرتروز

در این بخش سعی کردیم تا به بررسی تعدادی از عواملی که باعث التهاب تاندون آشیل می‌شوند بپردازیم. در بخش‌های بعدی مباحث دیگر در رابطه با این موضوع را بررسی خواهیم کرد.

پاشنه اشیل

روش‌های درمان التهاب تاندون آشیل

روش‌های مختلفی برای درمان این مشکل وجود دارد که معمولا با توجه به شدن التهاب تجویز می‌شوند. پیشنهاد می‌کنیم که اگر شدت درد زیادی دارید مستقیما به پزشک مراجعه کرده و از انجام هر گونه درمان‌های خانگی که در ادامه تشریح می‌کنیم خودداری کنید.

درمان التهاب به صورت خانگی:

اگر شدت التهاب شما کم بود، می‌توانید بدون مراجعه به پزشک و در خانه نسبت به درمان آن اقدام کنید. اصلی‌ترین موردی که باید برای درمان خانگی رعایت کنید، استراحت مطلق و عدم فشار به آشیل است. معمولا در بسیاری از اوقات مشکل التهاب تاندون آشیل با استراحت حل می‌شود. همچنین می‌توانید از پدهای ضد التهاب استفاده کرده و فرآیند بهبود خود را تسریع کنید.

درمان التهاب به وسیله تزریق دارو:

در موارد شدیدتر، پزشک داروهایی مانند کورتون یا پلاسمای غنی از پلاکت را تجویز کرده و توسط یک پزشک متخصص به محل التهاب تزریق می‌شود؛ البته لازم به ذکر است که تزریق کورتون باعث افزایش ریسک پارگی تاندون شده و معمولا در موارد کمی کورتون تجویز می‌شود.

انجام فیزیوتراپی:

فیزیوتراپی را می‌توان یک درمان تاثیرگذار و در عین حال بدون ضرر دانست. بسیاری از پزشکان بیمارانی که دچار التهاب تاندون آشیل هستند را به فیزیوتراپ ارجاع می‌دهند.

انجام جراحی

آخرین قدم برای درمان التهاب تاندون آشیل جراحی است. با توجه به این که ملتهب ماندن تاندون ریسک پارگی آن را افزایش می‌دهد، پزشکان در ابتدا سعی می‌کنند تا با درمان‌هایی به غیر از جراحی مشکل را حل کنند و اگر این درمان‌ها تاثیر گذار نباشد، در قدم آخر اقدام به جراحی می‌کنند. توجه داشته باشید که این جراحی امری ضروری است؛ چرا که اگر تاندون شما دچار پارگی شود، یک جراحی سنگین‌تر را در پیش خواهید داشت.

اورتینو

چگونه می‌توان تاندون آشیل را تقویت کرد؟

بهتر است تا قبل از این که دچار مشکلاتی همچون التهاب تاندون آشیل شوید، نسبت به تقویت تاندون‌های خود اقدام کنید. دو تا از بهترین و تاثیرگذارترین فعالیت‌های برای تقویت آشیل، پیاده روی و دوچرخه سواری به صورت روزانه است. سعی کنید تا طبق یک برنامه مشخص نسبت به چنین فعالیت‌هایی اقدام کنید تا در احتمال ملتهب شدن تاندون‌‌ها در سنین بالاتر کاهش پیدا کند.

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم تا علاوه بر آشنا کردن شما با دلایل تاثیرگذار بر التهاب تاندون آشیل، انواع روش‌های درمان و تقویت آشیل را نیز ارائه کرده تا آشنایی بیشتری با این موضوع پیدا کنید. امیدواریم مطالب گفته شده مفید واقع شده باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه