مجله ortino

انتخاب بهترین زانوبند برای آرتروز

انتخاب بهترین زانوبند برای آرتروز

زانو بزرگ‌ترین و مهمترین مفصل بدن انسان است  که در اکثر فعالیت های بدن مانند راه رفتن،دویدن،پریدن و … نقش دارد.
مفصل زانو از غضروف، تاندون ها، استخوان ها و رباط ها تشکیل شده است.رباط ها نوارهای بافت مستحکم و سختی اند که استخوان های بدن را به هم متصل می کنند.چهار رباط تشکیل دهنده مفصل زانو وجود دارد که بسیار آسیب پذیرند.

استفاده از زانوبند طبی، راه حلی برای کاهش وقوع یا شدت آسیب‌های رباط‌های زانو بدون محدود کردن دامنه حرکت و فعالیت آنها و درمان آرتروز زانو می‌باشد.

چهار رباط مفصل زانو:

 • رباط صلیبی قدامی(ACL)
 • رباط صلیبی خلفی(PCL)
 • رباط جانبی داخلی(MCL) 
 • رباط جانبی خارجی (LCL)

آسیب های رباط زانو میتواند در اثر تغییر جهت شدید، پیچ خوردن، افتادن نادرست در اثر پرش رخ بدهد.همچنین می توانند در اثر ضربه مستقیم به زانو ایجاد شوند که معمولاً با فشار و زور به سرعت اتفاق می افتد.

شدت آسیب:

درجه 1 (خفیف): رباط کشیده می شود اما پاره نمی شود.

درجه 2 (متوسط): رباط تا حدی پاره می شود. تورم و کبودی در این مورد پیش بینی می شود و حرکت مفصل می تواند دردناک باشد.

درجه 3 (شدید): رباط می تواند به طور کامل پاره شود، که باعث تورم، کبودی و ناتوانی در تحمل وزن می شود.

علائم:

 • تورم مفصل در 24 ساعت اول پس از آسیب.
 • احساس بی ثباتی یا شلی در اطراف مفصل.
 • درد، که می تواند ناگهانی و شدید باشد.
 • صدای “پاپ” قابل شنیدن در زمان آسیب دیدگی.
 • کبودی اطراف مفصل زانو.
 • ناتوانی در حرکت کامل مفصل زانو نسبت به محدوده حرکت طبیعی آن

زانوبند معمولاً در درمان آسیب های رباط زانو استفاده می شود.وظیفه زانوبندها  تسکین درد، محافظت از مفاصل، حمایت از زانوست و می توانند به روند توانبخشی کمک کنند. انواع مختلفی از زانوبندها برای ارائه سطوح مختلف پشتیبانی طراحی شده اند. برخی از زانوبندها از زانو محافظت می‌کنند تا از آسیب بیشتر جلوگیری کنند، برخی دیگر از زانو برای کنترل درد حمایت می‌کنند و بعضی از آنها بی‌حرکتی مفصل زانو را برای بهینه‌سازی بهبود پس از آسیب ارائه می‌دهند. زانوبند باید طوری طراحی شود که از زانوی شما به گونه ای حمایت کند که با نیازهای فردی شما مطابقت داشته باشد.

انتخاب بهترین زانوبند برای آرتروز

یکی از راه های تسکین درد آرتروز زانو استفاده از زانوبند می باشد.طیف گسترده‌ای از زانوبندها با ویژگی‌ها و طراحی‌ها و کارکردهای متفاوت وجود دارند، هر نوع زانوبند برای کمک به آسیب‌دیدگی یا عارضه ای خاص در زانو طراحی شده است .

انتخاب زانوبند نادرست می تواند باعث مشکلات جدی شود،در صورتی که انتخاب بریس مناسب می تواند باعث افزایش تحرک، کاهش درد و اعتماد به نفس شما شود.

انواع زانوبند:

زانوبند ایموبلایزر(ثابت کننده زانو)

این نوع زانوبندها پشتیبانی فوری و بی حرکتی را پس از آسیب یا پس از جراحی ارائه می دهند.  زانو را صاف نگه می دارند تا از آسیب بیشتر به رباط جلوگیری کنند و می توانند به روند بهبودی کمک کنند.اغلب قبل از زانوبند لولایی زمانی که مرحله توانبخشی درمان شروع می شود استفاده می شود.

 

آستین های زانو

سبک و منعطف هستند و برای ایجاد ثبات و پشتیبانی ملایم با عنصر فشرده سازی طراحی شده اند. آستین های زانو همچنین می توانند برای درد خفیف زانو به خوبی کار کنند و به کنترل تورم کمک کنند.

آستین های زانو،رایج ترین نوع زانوبند است که اغلب توسط ورزشکاران مورد استفاده قرار می گیرد.

 

زانوبندهای دور گرد

این زانوبندها حمایت بیشتری را در مقایسه با آستین های زانو ارائه می دهند و برای آسیب های خفیف و متوسط زانو طراحی

این زانوبندها حمایت بیشتری را در مقایسه با آستین های زانو ارائه می دهند و برای آسیب های خفیف و متوسط زانو طراحی شده اند. می توانند ثبات و تسکین درد را افزایش دهند.

این زانوبندها به دلیل طراحی که دارند،سبک وزن اند و به راحتی مورداستفاده قرار میگیرند.

زانوبندهای لولایی

این زانوبندها حداکثر پشتیبانی را پس از آسیب شدید رباط دارند. پس از جراحی ترمیمی رباط و برای مدیریت طولانی مدت بی ثباتی زانو می توان از آنها استفاده کرد. این زانوبندها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که هنگام خم شدن و تحمل وزن، زانو را در تراز صحیح نگه دارند تا به بهبود، کاهش درد، ایجاد ثبات و جلوگیری از آسیب بیشتر کمک کنند.

چه زانوبندی برای شما مناسب است؟!

همه چیز به الگوی آرتروز زانو بستگی دارد.

شکل 1: آناتومی مفصل زانو.

داستان زانوبندی برای آرتروز!

ممکن است پزشک به شما گفته باشد که آرتروز زانو دارید، اما این تنها نیمی از ماجراست. آرتروز با الگوهای مختلف به زانوها حمله می کند. سه ناحیه مختلف از زانو وجود دارد که در حین حرکت مفصل تحت فشار شدید قرار می گیرند. در اصطلاح پزشکی، این نواحی تماس تحت فشار مفصل، به عنوان محفظه شناخته می شوند (شکل 1).

محفظه ها جایی هستند که انتقال نیرو بین استخوان ها انجام می شود. استخوان در این نواحی با غضروف مفصلی پوشیده شده که باعث روانکاری شده و اصطکاک را در حین حرکت کاهش می دهد.

سه محفظه در داخل مفصل زانو وجود دارد:

 1. محفظه پاتلوفمورال
 2. محفظه داخلی تیبیوفمورال
 3. محفظه خارجی تیبیوفمورال

دانستن محفظه های آسیب دیده زانو به شما کمک می کند تا تعیین کنید چه نوع زانوبندی برای آرتروز شما مناسب است.

شکل 2: زانو از سه قسمت تشکیل شده است.

زانوبندهای مخصوص آرتروز چگونه کار می کنند؟!

اکثر زانوبندها با فریم سفت و سخت در توانایی خود برای تسکین علائم آرتروز محدود هستند. این زانوبندها پایداری جانبی را افزایش می دهند که می تواند تعادل را بهبود بخشد اما مشکل اصلی که باعث درد در زانو های آرتروزی می شود را برطرف نمی کند.

فشار استخوان بر روی استخوان و افزایش اصطکاک ناشی از دست دادن غضروف، عوامل اولیه ای هستند که منجر به درد مفاصل آرتروز می شوند. زانوبندهایی که به طور خاص برای درمان آرتروز طراحی شده اند، فشار را در مناطقی از مفصل زانو که بیشتر تحت تأثیر این بیماری قرار دارند، کاهش می دهد. با انجام این کار، فشار و اصطکاک استخوان کاهش می یابد.

این زانوبندها به بیمار اجازه می دهد تا با درد کمتری ،راحت تر حرکت کند. این زانوبندهای آرتروز، زانوبندهای تخلیه کننده(آنلودر) نامیده می شوند زیرا به طور فعال فشار داخل مفصل را کاهش می دهند.

انواع آرتروز زانو

دو دسته اصلی آرتروز زانو وجود دارد:

 1. چند محفظه ای
 2. تک محفظه ای

چندمحفظه ای: در این نوع، شما آرتروز در بیش از یک محفظه زانو دارید،زانو در چند محفظه آسیب دیده است.

تک محفظه ای:  این نوع آرتروز،نشان می دهد که تنها یک ناحیه از مفصل زانو تحت تاثیر قرار گرفته است.

دو نوع زیرمجموعه از آرتروز تک محفظه ای  وجود دارد که باید بین آنها تمایز قائل شد:

 1. پاتلوفمورال
 2. تیبیوفمورال
 • آرتروز پاتلوفمورال زانو نشان می دهد که غضروف پشت کلاهک زانو آسیب دیده است.

آرتروز تیبیوفمورال(کشکک رانی) – که می تواند در سمت راست یا چپ مفصل رخ دهد – به غضروف بین بالای استخوان ساق پا (درشت نی) و پایین استخوان ران (فمور) اشاره دارد.

شکل 4: تشخیص آرتروز زانو بر اساس تعداد و نوع محفظه زانو آسیب دیده است.

چه نوع آرتروز زانو دارم؟!

پزشک می تواند به شما کمک کند تا مشخص کنید که کدام الگوی آرترور زانو دارید. این کار با تصویربرداری تشخیصی مانند اشعه ایکس یا ام آر آی انجام می شود. با استفاده از این اطلاعات، متخصصان می توانند تعیین کنند که در کدام بخش ها ، خارهای استخوانی و در کجا فشار استخوان روی استخوان ایجاد می شود.

محل زانو درد و فعالیت هایی که علائم شما را تشدید می کند می تواند سرنخ هایی را در مورد الگوی آرتروز زانو ارائه دهد.

(جدول زیر را ببینید)

به یاد داشته باشید، رادیوگرافی‌هایی که از زوایای مختلف زانو گرفته می‌شوند، تنها راه قطعی برای شناخت الگوی آرتروز زانو است. برای تشخیص نهایی باید به پزشک مراجعه شود.

جدول 1: علائم آرتروز زانو و ارتباط آنها با الگوهای آرتروز.

شکل 5: فراوانی آرتروز تک محفظه ای و چند محفظه ای زانو در جمعیت بیمار.

زانوبند برای آرتروز – چه چیزی را انتخاب کنم؟!

دو نوع زانوبند تخلیه کننده(آنلودر) برای آرتروز وجود دارد.

زانوبند های تخلیه کننده (آنلودر) تک محفظه اغلب از سیستم های کششی برای کشیدن مفصل زانو به یک طرف یا طرف دیگر استفاده می کنند.

این امر باعث میشود تا فشار درمحفظه  تیبیوفمورال چپ یا سمت راست ساق پا کاهش یابد. با تغییر فشار از محفظه آرتروز به محفظه سالم درد کاهش می یابد. زانوبند هایی که از این مکانیسم تخلیه استفاده می کنند مزایای قابل‌توجهی برای مبتلایان به آرتروز تیبیوفمورال داخلی یا جانبی دارد.

زانوبندهای تخلیه کننده (آنلودر) چند محفظه ای از سیستم لولای فنری برای رفع فشار مفصل زانو در حین خم شدن استفاده می کنند. با انجام این کار، نیروهای تماس مشترک به طور همزمان در هر سه محفظه بیش از 40٪ کاهش می یابد.

این مشابه اثر درمانی کاهش وزن چشمگیر بر درد و عملکرد زانو است. زانوبندهای آنلودر چند محفظه ای برای آرتروز با کاهش فشار روی کل مفصل، درد را کاهش می دهند به همان روشی که از دست دادن 20 کیلوگرم وزن بدن باعث کاهش درد مفاصل می شود.

این تنها نوع زانوبند است که به طور خاص برای کمک به آرتروز زانو چند محفظه ای و جدا شده پاتلوفمورال طراحی شده است.

بیش از نیمی از بیماران، به یکی از این الگوهای آرتروز زانو مبتلااند.

پوشیدن یک آنلودرچند محفظه ای با کاهش قابل توجه درد و فشار و همچنین افزایش تحرک همراه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه