دلایل افتادگی مچ پا

دلایل افتادگی مچ پا و درمان آن

دلایل افتادگی مچ پا و درمان آن

یکی از مشکلاتی که ممکن است هر فردی درگیر آن شود، افتادگی مچ پا یا فوت دراپ می‌باشد. افتادگی مچ پا به حالتی گفته می‌شود که بالا آوردن قسمت جلویی پا (پنجه پا) برای شما دشوار بوده و نمی‌توانید به راحتی این کار را انجام دهید. در این حالت مچ پای شما افتاده به نظر می‌رسد و به همین منظور است که عارضه را افتادگی مچ پا می‌نامند.

افتادگی مچ پا می‌تواند مشکلات فراوانی را برای شما به وجود آورد و در صورت شدید بودن آن، این امکان وجود دارد که توانایی راه رفتن شما به کلی مختل شود؛ با توجه به این موضوع تصمیم گرفتیم تا در این مطلب به دلایل افتادگی مچ پا و روش‌های درمانی آن بپردازیم. اگر شما نیز با این مشکل درگیر هستید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله با اورتینو همراه باشید!

دلایل افتادگی مچ پا

بیشتر بخوانید 😍: خرید و قیمت مچبند طبی پا

8 دلیل افتادگی مچ پا

دلایل افتادگی مچ پا ممکن است به علت انواع مختلفی از مشکلات و شرایط به وجود آید. در زیر، مواردی ذکر شده است:

  1. ضعف عضلات: عضلات پاها و مچ پا در حالت نرمال و سالم باید توازن مناسبی داشته باشند تا از افتادگی جلوگیری شود. ضعف عضلات پاها می‌تواند باعث ناتوانی در حفظ این توازن شود.
  2. آسیب به رباط‌ها: آسیب به رباط‌های مچ پا نیز یکی از دلایل افتادگی مچ پا می‌باشد. این آسیب می‌تواند از ناحیه رباط صلیبی، رباط خارجی یا داخلی مچ پا باشد.
  3. تنیدگی عضلات زیرپا: اگر عضلات زیرپا (مانند عضله تبه) تنیده باشند، ممکن است منجر به افتادگی مچ پا شوند.
  4. تغییرات ساختاری: برخی افراد به دلیل تغییرات ساختاری در استخوان‌ها یا مفاصل پا ممکن است به مشکل افتادگی مچ پا برخورد کنند.
  5. آسیب به عصب‌ها: آسیب به عصب‌ها نیز ممکن است علت افتادگی مچ پا باشد. آسیب به عصب‌هایی که اطلاعات حسی را از پا به مغز منتقل می‌کنند، می‌تواند به ناتوانی در کنترل حرکات پاها منجر شود.
  6. کمبود حمایت از پشت پا: استفاده از کفش‌های نامناسب یا کفش‌هایی که حمایت کافی به پشت پا نمی‌دهند، می‌تواند باعث افتادگی مچ پا شود.
  7. التهاب مفاصل: برخی از شرایط مانند التهاب مفاصل می‌توانند به عنوان یک عامل مهم در افتادگی مچ پا عمل کنند.
  8. بیماری‌های عضلانی و عصبی: برخی از بیماری‌هایی مانند پارکینسون یا مولتیپل اسکلروز نیز ممکن است باعث مشکلات حرکتی شوند که به افتادگی مچ پا منجر می‌شوند.

بیشتر بخوانید: دلیل عدم تعادل مچ پا

چه چیزی باعث افتادگی مچ پا می‌شود؟

دلایل افتادگی مچ پا می‌تواند علت های مختلفی داشته باشد. هنگامی که شما مچ پای خود را به سمت بالا یا پایین حرکت می‌دهید، در واقع در حال کمک‌گیری از عضلات قدامی ساق پای خود هستید. آسیب رسیدن به این عضلات می‌تواند شما را به مشکلاتی همچون افتادگی ساق پا دچار کند؛ اما چه چیزی سبب آسیب رسیدن به این عضلات می‌شود؟ افتادگی مچ پا چیست؟

عمده‌ترین دلایل که عضلات قدامی ساق پا را دچار مشکل می‌کنند و در نهایت منجر به افتادگی مچ پا می‌شوند، مرتبط با بحث‌های نورولوژیکی می‌باشند. مشکلات نورولوژیکی می‌توانند یا به صورت یک آسیب یا به صورت یک بیماری زمینه‌ای به وجود آمده باشند.

به طور کلی افتادگی مچ پا حاصل مشکلات مغزی و عصبی است. از دلایل آن میتوان به عواملی مانند سکته مغزی یا دیستروفی عضلانی  باشند که به افتادگی مچ پا منجر خواهند شد.

در این بخش تعدادی از دلایل دلایل را معرفی کردیم. در بخش بعدی به چند تا از مهم‌ترین روش‌های درمان افتادگی مچ پا خواهیم پرداخت.

مچ پا افتاده

4 مورد از بهترین روش‌های درمان افتادگی مچ پا

خوشبختانه امروزه به دلیل پیشرفت علم پزشکی روش‌های متعددی برای درمان افتادگی مچ پا ارائه شده‌اند. تعدادی از مهم‌ترین روش‌های درمان افتادگی مچ پا عبارتند از:

استفاده از بریس یا مچ بند پا :

یکی از روش‌های درمان افتادگی مچ پا یا فوت دراپ که بسیاری از پزشکان آن را تجویز می‌کنند، استفاده از مچبند پا می‌باشد. بریس در واقع یک نوع وسیله‌ مرتبط با ارتوپدی است که به قرارگیری صحیح اندام‌ها کمک رسانی می‌کند. پزشک برای درمان افتادگی مچ پا بریسی را تجویز می‌کند که مچ را در حالت ۹۰ درجه نگاه داشته و به انجام فعالیت‌های روزانه کمک رسانی می‌کند.

بریس فوت دراپ افتادگی پا

انجام فیزیوتراپی افتادگی پا:

یکی از بهترین راه‌های درمان افتادگی مچ پا انجام فیزیوتراپی است. کارشناسان فیزیوتراپی تلاش می‌کنند تا با انجام تمرین‌های مختلف طبق یک برنامه منظم از آسیب‌های فیزیکی مختلف جلوگیری کرده و یا به درمان و توانبخشی افراد بپردازند.

هنگامی که پزشک برای درمان افتادگی مچ پا انجام فیزیوتراپی را تجویز می‌کند، شما باید طبق یک برنامه منظم و زیر نظر یک کارشناس به انجام یکسری تمرینات تخصصی بپردازید. این تمرینات با توجه به شرایط فیزیکی و همچنین میزان شدت افتادگی مچ پا شما در نظر گرفته خواهند شد.

خرید مچبند پا حرفه ای : بریس فوت دراپ اورتینو

تحریک عصب‌ها:

یکی دیگر از روش‌های درمان افتادگی مچ پا که می‌تواند تاثیرگذاری خوبی داشته باشد، تحریک عصب‌ها است. این روش درمانی که TENS نیز نامیده می‌شود بدین صورت است که کارشناس مربوطه با استفاده از یک دستگاه میزان مشخصی از انرژی الکتریکی را به نقاط مشخصی از ساق پای شما وارد می‌کند. این کار سبب خواهد شد که اعصاب ساق پای شما تحریک شده و عملکرد بهترین پیدا کنند.

انجام عمل جراحی افتادگی مچ پا:

یکی دیگر از روش‌های درمان افتادگی مچ پا انجام عمل جراحی است. این درمان معمولا هنگامی انجام می‌پذیرد که باقی روش‌های درمانی نتیجه‌ی خاصی نداشته‌اند و پزشک صلاح دیده است که با انجام عمل جراحی وضعیت مچ پا را به صورت دائمی در حالت ۹۰ درجه قرار دهد. قرار گیری مچ پا در حالت ۹۰ درجه سبب خواهد شد تا انجام فعالیت‌های روزانه برای فرد بسیار راحت‌تر باشد.

درمان مچ پا افتاده

چگونه افتادگی مچ پا را تشخیص دهیم؟

یکی دیگر از موضوعاتی که آشنا شدن با آن خالی از لطف نیست، این است که «پزشکان با استفاده از چه روشی می‌توانند افتادگی مچ پا و دلیل بروز آن را تشخیص دهند؟». در این بخش به این سوال پاسخ خواهیم داد.

معاینه پزشک :

اولین قدمی که در تشخیص افتادگی مچ پا انجام می‌پذیرد، معاینه‌ی پزشک است. پزشک با مشاهده و بررسی شیوه‌ی راه رفتن شما و همچنین بررسی میزان احساس قسمت‌هایی مانند انگشتان پا، روی پا، ساق پا و… تشخیص می‌دهد که آیا شما دچار مشکل افتادگی مچ پا هستید یا خیر.

پس از این که پزشک وجود مشکل افتادگی مچ پا را تشخیص داد، نوبت به ریشه‌یابی این مشکل خواهد رسید. برای ریشه‌یابی کردن افتادگی مچ پا روش‌های متعددی وجود دارد که در ادامه مطالعه خواهید کرد.

خرید محصول مچبند پا پیشرفته: بریس فوت دراپ پلاس

انجام تصویربرداری‌های پزشکی :

از دلایلی که ممکن است باعث افتادگی مچ پا شود تنگی کانال نخاع یا حضور تومور در کنار اعصاب مختلف بدن می‌باشد. برای این که این موارد تشخیص داده شوند نیاز به انجام یکسری تصویربرداری‌های پزشکی از جمله رادیوگرافی یا انجام تست اولتراسوند می‌باشد.

علاوه بر تست‌هایی که گفته شد تصویربرداری‌های سی‌تی‌اسکن و MRI نیز می‌توانند در تشخیص برخی از موارد و مشکلات کارساز باشند. این موضوع که تصویربرداری از کدام قسمت و توسط کدامیک از تکنیک‌ها انجام شود به تشخیص پزشک بستگی دارد.

تست EMG:

یکی از تست‌هایی که می‌تواند اطلاعات بسیار مفیدی را برای درمان افتادگی مچ پا در اختیار شما قرار دهد، تست EMG است. این تست بر روی اعصاب بدن انجام شده و در مواردی می‌تواند آزاردهنده باشد اما گاهی اوقات داشتن نتایج این تست الزامی است.

تست EMG در واقع می‌تواند با تقریب خوبی محلی که عصب در آن قسمت دچار آسیب شده است را مشخص کند و دانستن این نکته برای درمان افتادگی مچ پا بسیار مفید می‌باشد.

بیشتر بخوانید 😍: درمان قوزپشتی

بهترین روش برای درمان افتادگی مچ پا کدام است؟

حال که علاوه بر مرسوم‌ترین روش‌های درمان افتادگی مچ پا با نحوه تشخیص آن نیز آشنا شدید، شاید این سوال برای شما پیش بیاید که در نهایت کدامیک از روش‌های درمانی نتایج بهتری دارد؟ در واقع این سوال پاسخ ثابتی نخواهد داشت. افتادگی مچ پا مشکلی است که برای هر فرد متفاوت بوده و بسته به شدت آسیب، شرایط فیزیکی بیمار و… یکی از روش‌های درمانی توسط پزشک پیش گرفته خواهد شد.

اکثر متخصصان سعی دارند تا ابتدا به سراغ روش‌هایی مانند فیزیوتراپی رفته و در صورتی که نتیجه‌ی خوبی از آن‌ها دریافت نکردند، به سراغ روش‌های دیگر از جمله تحریم عصب‌ها یا انجام عمل جراحی بروند.

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم تا علاوه بر ارائه‌ی انواع روش‌های درمان افتادگی مچ پا یا Foot drop ، نکاتی کلیدی را نیز در این باره به شما ارائه دهیم تا اگر درگیر چنین مشکلی هستید بتوانید با آگاهی بیشتری فرآیند درمان خود را پیش بگیرید. امیدواریم مطالب گفته شده مفید واقع شده باشند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه