درمان کمردرد

درمان خانگی کمردرد

راه کارهایی برای درمان کمر درد

 اجازه ندهید کمردرد مانع شما شود!

راه های استفاده نکردن  از کمربند طبی

برای شل کردن عضلات سفت در خانه باید از چه چیزی استفاده کرد؟

دلایل زیادی وجود دارد که درمان سرد و گرم، روش‌هایی برای درمان تقریباً هر نوع درد یا آسیبی به بدن شما هستند. راه‌های آسان، ایمن، ارزان و سازگار با محیط‌زیست برای تسکین درد هستند که می‌توانند به راحتی در خانه شما انجام شوند.

همچنین بدون هیچ یک از عوارض جانبی یا خطراتی که با بسیاری از گزینه‌های درمانی دیگر همراه است، ارائه می‌شوند.

با این‌حال، سرما و گرمادرمانی نیز به اندازه بسیاری از روش‌های دیگر قوی نیستند. و تعیین اینکه آیا باید از گرما یا یخ برای کمردرد استفاده کنید، می‌تواند دشوار باشد.

اما نگران نباشید، این مقاله شما را در این فرآیند تصمیم‌گیری راهنمایی می‌کند و به شما کمک می‌کند تا تعیین کنید چه چیزی برای کمردرد (و سایر دردها یا آسیب‌ها) مفید است. یخ یا گرما.

گرمادرمانی: چرا یک کمربند گرم‌شده راه خوبی برای خلاص شدن از کمر درد است؟

به طور کلی، گرما درمانی (یا همان حرارت‌درمانی) بهترین راه‌حل برای درد، کوفتگی،گرفتگی یا درد عضلات، به ویژه در گردن یا پشت است.

ماهیچه‌های شما معمولاً به گرما واکنش نشان می‌دهند، به‌ویژه زمانی که ناراحتی شما ناشی از فعالیت بیش‌از‌حد، نقاط حساس به درد (برامدگی‌های عضلانی زیرپوستی)، اسپاسم، گرفتگی‌ها (از جمله موارد مربوط به چرخه قاعدگی)، وضعیت بد بدن یا سندرم پای بی‌قرار باشد.

استفاده از پد گرم‌کننده نیز یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید برای کاهش درد یا سفتی ناشی از آرتریت انجام دهید.

یک پد گرم‌کننده همچنین می‌تواند درد یا حساسیت ناشی از فیبرومیالژیا، کمبود خواب، بیماری‌های روماتیسمی یا کمبود ویتامین D را تسکین دهد.

گرمادرمانی چگونه کار می کند؟

به طور کلی، استفاده از بریس پشتِ گرم‌شده یا استفاده از وان گرم فواید درمانی زیادی به همراه دارد. برای اکثر مردم، گرما آرامش‌بخش است.

درد مزمن با حساسیت، اضطراب، تنش و آگاهی بیش‌ ازحد (نسبت به درد) همراه است. اعمال گرمای مناسب بر روی عضلات سفت کمر یا استراحت در سونا می‌تواند سیستم عصبی بیش‌ ازحد تحت فشار را آرام کند.

از دیدگاه علمی‌تر، گرما می‌تواند به گشاد شدن رگ‌های خونی شما کمک کند و اجازه می‌دهد خون آزادانه‌تر جریان یابد. این مسئله به حذف سموم کمک می‌کند و باعث بهبودی می‌شود.

چگونه با استفاده از گرمادرمانی عضلات سفت کمر را شل کنیم؟

در بیشتر موارد، اعمال گرما روی ناحیه دردناک تا 20 دقیقه در هر ساعت کمک می‌کند.

برای صدمات شدیدتر، ممکن است لازم باشد پد گرم‌کننده را به مدت 30 دقیقه تا دو ساعت روی قسمت پایین، میانی یا بالای کمر قرار دهید. در چنین مواردی، احتمالاً باید یک پد گرم‌کننده قابل استفاده مجدد برای کمردرد بخرید که دور بدن می‌پیچد.

همیشه چندین لایه حوله را بین پوست و منبع گرما قرار دهید تا از سوختگی جلوگیری شود.

کمربند حرارتی شما باید در دمای گرم باشد، نه دمای داغ که می‌تواند باعث کاهش راحتی، سوختگی پوست شود.

شما می‌توانید از پد گر‌م‌کننده برای کمک به کمردرد در دوران بارداری استفاده کنید، تا زمانی که حرارت را مستقیماً به شکم وارد نکنید.

راه کارهایی برای درمان کمر درد

آیا باید از گرمای خشک یا گرمای مرطوب برای درد عضلانی کمر استفاده کرد؟

پاسخ به این سوال واقعاً به ترجیح و راحتی شما بستگی دارد. گرمای خشک (مانند پدهای گرمایش الکتریکی یا سونا) رطوبت را از پوست خارج می‌کند و باعث کم‌آبی پوست می‌شود. اما برخی احساس گرمای خشک را ترجیح می‌دهند و این نسخه‌ی اغلب ساده‌تری‌ برای استفاده است.

گرمای مرطوب، مانند حمام داغ، حوله بخارپز یا بسته.های گرم‌کننده مرطوب، می‌تواند به نفوذ گرما در عضلات کمک کند و نتایج بهتری را برای برخی به ارمغان بیاورد. اما استفاده از این نوع نیز می‌تواند کمی سخت باشد و برخی ترکیب رطوبت و گرما را دوست ندارند.

ممکن است نیاز به تجربه و آزمون و خطا داشته باشید تا ببینید چه چیزی برای تسکین کمردرد شما بهتر عمل می‌کند.

وقتی گرمادرمانی راه‌حل نیست!

مواقعی وجود دارد که اعمال گرما باعث بدتر شدن ناراحتی شما می‌شود یا زمانی که یخ‌درمانی گزینه بهتری است (اگرچه این مورد به ندرت برای کمردرد رخ می‌دهد).

اگر عضلات کمرتان دچار کشیدگی بیش‌ازحد شده‌اند، اعمال گرما باعث التهاب می‌شود. گرم کردن بافت‌های ملتهب درد شما را بدتر می‌کند و مطمئناً کمکی به بهبود سریع شما نخواهد کرد.

یکی دیگر از سناریوهایی که گرما‌درمانی ایده خوبی نیست این است که پیش از استفاده از گرما، عرق کرده باشید. افزودن گرمای بیشتر می‌تواند به عنوان یک سیگنال تهدید برای مغز شما ظاهر شود و آن را وادار کند تا پاسخ درد شما را افزایش دهد.

به نظر واضح می‌رسد، اما نباید روی زخم باز یا بافت عفونی گرما اعمال کنید. همچنین هنگام درمان موارد زیر باید از گرما‌درمانی اجتناب شود:

 • دیابت
 • درماتیت
 • ترومبوز وریدی عمقی
 • بیماری عروق محیطی

یخ‌درمانی: چند موقعیت که استفاده از یخ برای کمردرد مفید است (به عنوان مثال، کشیدکی عضلات پایین کمر)

یخ‌درمانی که به عنوان کرایوتراپی نیز شناخته می‌شود، عموماً برای آسیب‌های تازه استفاده می‌شود. سرمای کیسه یخ بافت ملتهب، داغ، قرمز یا متورم را آرام می‌کند.

در حالی که این (التهاب) واکنش طبیعی (و سالم) بدن شما به یک آسیب و جزئی از فرآیند بهبودی است، می‌تواند بسیار دردناک باشد و بیشتر از آنچه نیاز است طول بکشد.

استفاده از بسته ژل سرد روی کمر تازه، آسیب‌دیده یا ناحیه دیگری از بدن می‌تواند درد را کم کند و تورم را کاهش دهد.

راه کارهایی برای درمان کمر درد

کیسه یخ چگونه کمک می‌کند؟

پس وقتی کیسه یخ را روی کمر یا زانو می‌گذارید چه اتفاقی می‌افتد؟ دمای سرد جریان خون را به عضلات شما محدود می‌کند که به کاهش کبودی، تورم و درد کمک می‌کند.

هنگامی که کیسه یخ را بردارید، ماهیچه‌های شما گرم می‌شوند و رگ‌های خونی منبسط می‌شوند، جریان خون جدید را به راه می‌اندازند، به پاک کردن مواد باقی‌مانده از آسیب و تسریع روند بهبودی کمک می‌کنند.

سرمادرمانی یک گزینه عالی برای آسیب.های تازه مانند رگ به رگ شدن یا کشیدگی عضله پشت یا یک مورد جدید از سندرم باند IT است.

وقتی یخ‌درمانی راه‌حل نیست!

مانند گرمادرمانی، مواقعی وجود دارد که قرار دادن یک کیسه یخ بر روی هر عضله دردناک یا پرشی (مانند تیک عصبی) وسوسه‌انگیز است. اما انجام یخدرمانی برای اسپاسم کمر و تعدادی از مشکلات دیگر در واقع می‌تواند بیشتر از اینکه مفید باشد، ضرر داشته باشد.

شما نباید از یخ استفاده کنید برای:

 • دردهای عضلانی عمومی
 • نقاط حساس به درد (نقاط حساس و دردناک در عضلات شما که به عنوان گره‌های عضلانی نیز شناخته می‌شوند)
 • کاهش چربی بدن
 • همچنین، مشهود است اگر سردتان است، نباید از یخ استفاده کنید.

یک نکته دیگر این که ممکن است فکر کنید یک عضله پشت یا گردن را دچار “کشیدگی” شده است، اما آسیب واقعی بافت بسیار نادر است. بافت پشت واقعاً ضخیم است و برای پارگی ماهیچه‌ها به نیروی زیادی نیاز است . مانند ضربه شلاقی در اثر تصادف رانندگی یا بلند کردن چیزی بسیار سنگین.

بنابراین وقتی نوبت به پاسخ به این سوال می‌رسد – چه چیزی برای کمردرد خوب است، گرما یا سرما؟ – معمولاً گرما برنده می‌شود.

و اگر واقعاً در اثر بلند کردن یا چیز دیگری دچار کشیدگی عضلات کمر هستید، باید فقط چند روز یخ بزنید و سپس به پدهای گرمایشی رو بیاورید.

برخی از مطالعات نشان داده‌اند که کنتراست درمانی می‌تواند سیستم ایمنی بدن شما را بهبود بخشد، اما برخی دیگر سود خالص حداقلی یا تقریباً فوایدی مشابه با سرما و گرمادرمانی جداگانه نشان می‌دهند.

کنتراست درمانی را می‌توان به هدف ریکاوری پس از یک تمرین ورزشی یا برای کاهش تورم متعاقب صدمات استفاده کرد. اما زمانی که تورم، گرما و قرمزی هنوز وجود دارد، نباید از آن برای جراحات تازه استفاده شود.

نحوه انجام کنتراست تراپی

بیشتر افراد از دمای آب سرد بین 45 تا 68 درجه فارنهایت (7 تا 20 درجه سلسیوس) و دمای آب گرم بین 93 تا 106 درجه فارنهایت (33 تا 41 درجه سلسیوس) استفاده می‌کنند.

بین سرما و گرما در یک دوره 20 تا 30 دقیقه‌ای چرخه کنید و هر دور غوطه‌وری در آب سرد/گرم سه تا پنج دقیقه طول بکشد.

اغلب بر این باورند که بهتر است با حمام سرد پایان دهید.

7 گام دیگر برای درمان گرفتگی کمر

 • از وضعیت بدنی مناسب در طول روز استفاده کنید.
 • سعی کنید برای کاهش تنش کمی شانه بالا انداختن یا کشش انجام دهید.
 • خودتان را ماساژ دهید (و مطمئن شوید که بعد از آن مقدار زیادی آب می‌نوشید تا سموم دفع شود.)
 • برای راحتی بیشتر، یک پد به صندلی اداری خود اضافه کنید.
 • هنگامی که وسایل سنگین را بلند می‌کنید، از بریس پشتیبان صنعتی استفاده کنید.
 • در محل کار میکروبریک انجام دهید. (استراحت‌های کوتاه‌مدت مابین کار)
 • هنگام خواب از بالش برای صاف کردن کمر خود استفاده کنید.
 • مقداری کرم برای تسکین درد بمالید یا یک چسب ضد درد را روی هر بافتی که درد دارد امتحان کنید.

نکته پایانی در مورد آنچه باید برای کمردرد استفاده شود – یخ یا گرما

همانطور که توضیح دادیم، گرما معمولا بهترین گزینه برای درمان کمردرد یا گردن‌درد است، اگرچه استثنائاتی نیز وجود دارد. علاوه‌براین گزینه‌های دیگری نیز وجود دارد که در کنار استفاده از پدهای گرم‌کننده برای تسکین کمردرد، می‌توانید آنها را امتحان کنید.

در پایان، آنچه شما باید برای تسکین درد عضلانی در پشت استفاده کنید به ترجیح و اولویت فرد بستگی دارد. احساس شما در مورد یخ یا گرمادرمانی بر اثربخشی آن تأثیر می‌گذارد، زیرا بدن شما با آرامش یا با هشدار پاسخ می‌دهد.

بنابراین در حالی که باید از راهنمایی‌های این مقاله برای انتخاب آگاهانه استفاده کنید، باید به بدن خود نیز گوش دهید. اگر ایده استفاده از پد گرم‌کننده روی گردن یا کمر باعث تعریق شما می‌شود، یخ ممکن است گزینه بهتری برای شما باشد.

نتیجه نهایی: با چیزی که حس خوبی دارد پیش بروید!

راه کارهایی برای درمان کمر درد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه