مجله ortino

زانوبند طبی

فواید استفاده از زانوبند طبی

فواید استفاده از زانوبند طبی:

برای درمان انواع آسیب زانو بهتر است زانوبندهای طبی زیر نظر مستقیم پزشک مورد استفاده قرار گیرند. اینکه چه زمانی زانوبند طبی استفاده کنید به نوع زانوبند طبی و هدف استفاده فرد از زانوبند طبی بستگی دارد.

زانو مفصلی است که خم و راست می‌شود و کمی می‌چرخد. گاهی اوقات این مفصل صدا می‌دهد و اگر وضعیت قرارگیری آن بد باشد ممکن است دچار دررفتگی شود. زانو در محل بهم رسیدن فمور (استخوان ران) و تیبیا (استخوان درشت‌نی ساق پا) که توسط یک کپسول مفصلی احاطه می‌شود به وجود می‌آید. در کشکک زانو مجموعه‌ای از رباط‌ و زردپی‌ها وجود دارند که چارچوب ساختاری مورد نیاز مفصل را فراهم می‌کنند.

از آنجا که زانو 80 درصد وزن را در حالت ایستاده جذب می‌کند به ویژه در ورزشکاران و افرادی که فعالیت بدنی سنگین انجام می‌دهند در معرض خطر بالای آسیب‌دیدگی قرار دارد.

بیشتر بخوانید: خرید زانوبند طبی

روش استفاده از زانوبند های طبی

 

زانو به دلایل متعددی دچار آسیب می‌شود. از جمله این دلایل می‌توان به بورسیت، تاندونیت، پارگی رباط، تحلیل و فرسودگی غضروف‌ ، آرتریت، کشیدگی عضله، رگ‌به‌رگ شدگی و سایر عوامل دیگر اشاره کرد. وضعیت غیراستاندارد بدن مانند پای ضربدری نیز ممکن است در آینده فرد را مستعد آسیب زانو کند. تعداد زیادی از افراد از ورزشکاران گرفته تا مبتلایان به آرتریت و سایر مشکلات زانو، برای جلوگیری از آسیب زانو یا تسکین درد از زانوبند طبی استفاده می‌کنند.

زانوبندهای طبی از آسیب به زانو جلوگیری کرده و درد و تورم را کاهش می‌دهند. همچنین زانوبند طبی برای ریکاوری و توانبخشی پس از عمل بسیار مناسب هستند.

بیشتر بخوانید: زانوبند طبی آرتروز

انواع زانوبند طبی

زانوبند طبی در دسته‌بندی‌های عمومی طبقه‌بندی می‌شوند. در اینجا به تفاوت بین دسته‌ها و اینکه از هریک از زانوبند طبی در چه موقعیت و شرایطی استفاده می‌شود اشاره خواهد شد.

زانوبند طبی حمایت کننده یا پیشگیری کننده

زانوبند طبی پروفیلاکتیک برای پیشگیری و کاهش شدت آسیب رباطی به زانو طراحی شده‌اند. این نوع زانوبند طبی محبوب‌ترین نوع زانوبند طبی است و بیشتر بوسیله ورزشکارانی که ورزش‌های تماسی همچون فوتبال انجام می‌دهند مورد استفاده قرار می‌گیرد. زانوبند طبی پروفیلاکتیک از MCL (رباط طرفی داخلی) در برابر فشارهای واردشده به زانو محافظت کرده و مانع وارد شدن آسیب مجدد به آن می‌شوند. این زانوبند طبی برای ورزشکارانی ورزش‌های تماسی که در معرض خطر بالای آسیب به MCL قرار دارند یا کسانی که پیش از این دچار آسیب به MCL شده‌اند به شدت توصیه می‌شود. دو مورد از بهترین موارد زانوبند طبی زانوبند طبی ورزشی ACL و زانوبندهای دامنه حرکتی هستند.

 

بیشتر بخوانید:  همه چیز درباره انواع زانوبند طبی

 زانوبند طبی عملکردی

زانوبند طبی عملکردی به منظور محافظت از زانوهای آسیب‌دیده به علت ورزش یا افتادن مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع زانوبند طبی برای کاهش چرخش به دنبال پارگی یا آسیب ACL و همچنین در کسانی که به دنبال جراحی ترمیم ACL نیاز به مراقبت بیشتر از زانو دارند بسیار مفید هستند. در برخی موارد، از زانوبند طبی عملکردی در موارد دررفتگی (ناپایداری) خفیف تا متوسط PCL یا MCL استفاده می‌شود.

زانوبند طبی توانبخشی

به نقل از کلینیک فیزیوتراپی یادمان زانوبندهای توانبخشی در دوره توانبخشی پس از جراحی زانو یا وارد شدن آسیب به آن، حرکات بالقوه مضر زانو را محدود می‌کنند. این نوع زانوبند طبی از رباط ترمیم‌شده یا بازسازی شده محافظت می‌کنند و امکان حرکت زودهنگام مفصل زانو را فراهم می‌کنند. به‌علاوه، زانوبند طبی توانبخشی ابزار بسیار خوبی برای محافظت از مفاصل زانو و رباط‌ها در برابر آسیب‌های بیشتر و یا عود مجدد مصدومیت به شمار می‌روند.

زانوبند طبی کاهش دهنده

زانوبند طبی کاهش دهنده به منظور تسکین درد در افراد مبتلا به آرتریت به ویژه افرادی که از آسیب استئوآرتریت زانو در بخش مدیال (نزدیک به خط میانی) رنج می‌برند طراحی شده‌اند. این زانوبند طبی با وارد کردن فشار روی استخوان ران فشار را از روی مفصل آسیب‌دیده برمی‌دارند و در نتیجه زانو را مجبور می‌کند تا دورتر از ناحیه دردناک خم شود.

این زانوبند طبی مانند زانوبندهای طبی OA همچنین می‌تواند برای افرادی که تصمیم به جراحی جایگزینی مفصل زانو دارند و می‌خواهند پیشاپیش فشار را از روی زانوهای خود برداند مفید باشد.

بیشتر بخوانید: هر چیزی که باید درباره ی آرتروز زانو بدانیم

زانوبند طبی نوع Knee sleeves

این دسته از زانوبند طبی به لحاظ تکنیکی زانوبند نیستند بلکه رایج‌ترین نوع محافظ زانو هستند و هدف از طراحی آنها ایجاد فشردگی در اطراف مفصل زانو است. این نوع زانوبند طبی، با محافظت و پشتیبانی از زانو، درد و تورم را کنترل می‌کند.

ویژگی زانوبند های طبی

زانوبند طبی چطور استفاده می‌شود؟

بهتر است زانوبند طبی استفاده شود که زیر نظر مستقیم پزشک مورد استفاده قرار گیرند. اینکه چه زمانی زانوبند طبی استفاده کنید به نوع زانوبند طبی و هدف استفاده فرد از آن بستگی دارد. برخی از  زانو بندهای طبی را می‌توان به صورت مداوم استفاده کرد. برخی تنها موقع ورزش یا فعالیت فیزیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فرد باید موقعیت زانوبند طبی را در طول فعالیت بدنی چک کرده و از عدم حرکت آن از جای خود اطمینان حاصل کند. در صورتی که زانوبند طبی در مکان درست خود قرار نگرفته باشد ممکن است بیش از آنکه مفید باشد به فرد صدمه وارد کند.

بیشتر بخوانید: زانوبند طبی بعد از عمل جراحی

چطور می‌توان از زانوبندهای طبی مراقبت کرد؟

زانوبندهای طبی اغلب در طی استفاده معمول دچار آسیب می‌شوند. همیشه زانوبند طبی را از لحاظ پارگی و فرسودگی بررسی کنید. تمیز کردن منظم آنها با آب و صابون توصیه می‌شود. در صورتیکه قطعه فلزی از زانوبند طبی بیرون زده برای جلوگیری از آسیب به خود و دیگران آن را بپوشانید.

شما به زانوبند طبی نیاز دارید که به درستی عمل کند. اگر زانوبند طبی شما فرسوده شده باید آن را تعویض کنید. زانوبند طبی بادوام‌تر قیمت بالاتری دارند ولی در عین حال مدت زمان بیشتری می‌توانید از آنها استفاده کنید.

زانو یکی از بزرگترین و مهمترین مفاصل بدن است. بنابراین، باید مطمئن شویم که به اندازه کافی از آنها مراقبت می‌کنیم، چرا که بدون آنها، ما نمی‌توانیم کار زیادی انجام دهیم! برای اطمینان از سلامت زانو، باید در موارد ضروری از آنها مراقبت کنید.

همچنین، شما باید اطمینان حاصل کنید که زانوها در حین فعالیت و بهبودی در برابر آسیب به دقت پشتیبانی و حمایت می‌شوند. یکی از راه‌های تأمین این نیازها تثبیت آنها با زانوبند است.

زانوبند طبی

زانوبند طبی چگونه کار می‌کند؟

مفصل زانوی شما از استخوان‌ها، غضروف‌ها، رباط‌ها، تاندون‌ها و عضلات تشکیل شده است. با دامنه حرکتی قابل توجه، مفصل زانو می‌تواند وزن زیادی را تحمل کند. ساختارهای زانوی شما ممکن است آسیب ببیند یا از جای خود خارج شود. زانوی شما ممکن است به دلیل ضربه شدید در حین فعالیت‌های ورزشی آسیب ببیند یا به دلیل یک بیماری زمینه‌ای در معرض آسیب باشد.

انواع مختلف زانوبند طبی بر اساس عملکرد و سطح پشتیبانی آنها متفاوت است. در حالی که برخی از زانوبندهای طبی برای محافظت از زانو برای جلوگیری از آسیب طراحی شده‌اند، برخی دیگر از زانو برای کنترل درد پشتیبانی می‌کنند. زانوبند طبی همچنین می‌تواند به ایجاد ثبات در زانو در صورت آسیب دیدگی کمک کند و برای بهینه سازی ترمیم پس از آسیب، زانو را بی‌حرکت نگه دارد.

بیشتر بخوانید: زانوبند طبی آرتروز

زانوبند طبی مفصل‌دار چگونه ممکن است کمک کند؟

زانوبند طبی مفصل‌دار می‌تواند زانوی آسیب دیده را ساپورت و تثبیت کند. این زانوبند طبی می‌تواند در حالی که زانوی شما پس از آسیب یا جراحی در حال بهبودی است حرکت را محدود کند. همچنین در صورت داشتن آرتروز در زانو ممکن است درد و فشار را کاهش دهد. ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی نوع زانوبند طبی و مدت استفاده از آن را به شما اطلاع می‌دهد.

زانوبند طبی مفصل‌دار در مقابل زانوبند طبی فشاری

زانوبند طبی مفصل‌دار می‌تواند زانوی آسیب دیده را پشتیبانی کرده و آن را تثبیت کند، و در حالی که زانوی شما بهبود می‌یابد حرکت را محدود می‌کند. مفصل‌های موجود در هر طرف زانو به جلوگیری از حداکثر کشیدگی زانو کمک می‌کند و از آسیب‌های رباط محافظت می‌کند. همچنین در صورت مبتلا بودن به آرتروز در زانوی خود ممکن است درد و فشار را کاهش دهد. زانوبندهای طبی مفصل‌دار برای زانوهایی که نیاز به حمایت اضافی دارند، بهترین هستند.

زانوبندهای طبی مفصل‌دار به دو شکل مفصل محکم و مفصل نرم وجود دارد. یک زانوبند طبی مفصل‌دار نرم ساپورت ملایم تا متوسط را ارائه می‌دهد در حالی که زانوبند طبی مفصل‌دار سفت پشتیبانی متوسط تا حداکثر و محافظت و ثبات بهتری را برای ورزش‌های تماسی فراهم می‌کند.

توانایی خود را برای انجام بهترین عملکرد در حین تمرین و ورزش با زانوبند افزایش دهید! این زانوبندهای طبی برای تسکین درد هنگام کامل فعال ماندن، انعطاف‌پذیر هستند و برای استفاده روزانه می‌توانند به راحتی زیر لباس قرار بگیرند. برای اینکه بدانید کدام زانوبند طبی برای شما بهتر است، از پزشک خود بخواهید که زانوی شما را معاینه کند. پزشک بهتر می‌داند که آیا باید از زانوبند طبی مفصل‌دار برای کمک به ثابت ماندن مفصل خود استفاده کنید یا باید از زانوبند طبی فشاری برای کمک به درد خفیف استفاده کنید. به یاد داشته باشید، هنگام استفاده از زانوبند طبی، می‌خواهید احساس تنگی در زانوی خود داشته باشید. زانوبند طبی باید احساس راحتی ایجاد کند و سطح پشتیبانی مورد نیاز شما را بر اساس نیازهای شخصی‌تان فراهم کند. با این حال، اگر زانوبند طبی ناراحت و سفت است و در گردش خون شما اختلال ایجاد می‌کند، بندها را شل کنید یا اندازه بزرگتری را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: کاهش درد آرتروز زانو

نحوه صحیح پوشیدن زانوبند طبی مفصل دار

اگر در حال بهبودی از آسیب دیدگی زانو هستید که متأسفانه به آن گرفتار شده‌اید، یک زانوبند طبی می‌تواند لوازم مورد نیاز شما باشد. استفاده از زانوبند طبی با کیفیت خوب محدودیتی در میزان حرکت شما ایجاد می‌کند، که به شما در کاهش درد و حرکت به سمت روند بهبود کمک می‌کند.

با این حال، برای دستیابی به هدف رسیدن به این راحتی‌ها، باید زانوبند طبی را به درستی بپوشید. زانوبند طبی دقیقی را انتخاب کنید که مناسب برای حمایت از سطح آسیب خاص شما باشد و برای محافظت از زانوی خود، همانطور که پزشک گفته است تا زمانی که کاملاً آسیب از بین برود از زانوبند طبی استفاده کنید.

اگر شرایط استفاده از زانوبند طبی مفصل‌دار را پشت سر می‌گذارید، اما نمی‌دانید چگونه زانوبند مفصل‌دار را به درستی ببندید، در این مقاله نحوه قرارگیری صحیح زانوبند مفصل‌دار را توضیح خواهیم داد. پس ادامه مطالب را دنبال کنید.

نوع زانوبند طبی مناسب را انتخاب کنید

نوع زانوبند طبی در نهایت به شدت آسیب دیدگی بستگی خواهد داشت. اگر فقط یک پیچ خوردگی خفیف دارید، ممکن است به یک زانوبند طبی فشاری ساده نیاز داشته باشید. در صورت جدی‌تر شدن پارگی یا شکستگی مینیسک، احتمالاً به یک زانوبند طبی مفصل‌دار سنگین تقویت شده با پلاستیک یا فلز نیاز خواهید داشت. باید از پزشک خود مشاوره بگیرید، آنها می‌توانند با بهترین مدل زانوبند طبی مناسب برای آسیب دیدگی شما را راهنمایی کنند.

اندازه مناسب زانوبند طبی را انتخاب کنید

زمانی که در حال انتخاب یک بریس مناسب با اندازه مناسب هستید، این نکته مهمی است. از پزشک خود کمک بگیرید تا یک زانوبند طبی سفارشی متناسب با شما تهیه کند یا بخواهید به شما بگوید که از کجا زانوبند طبی بخرید. ابتدا اطمینان حاصل کنید که وقتی زانوی خود را بر روی آن قرار می‌دهید، مفصل‌های بریس در جای مناسب قرار بگیرند. نوارها و طناب‌ها را سریع و درست ببندید.

 

بیشتر بخوانید:  زانوبند پا پرانتزی اورتینو

 نحوه استفاده از زانوبند های طبی پیشرفته

بریس را باز کنید، و آن را صاف قرار دهید. آن‌را زیر پای خود قرار دهید

همانطور که متخصص فیزیوتراپی با انتهای بازتر آن را در زیر ساق پا یا ران به شما نشان داده است.
زانوبند طبی را روی پای خود تنظیم کنید، بنابراین نشانگرها در دو طرف زانوی شما در وسط قرار می‌گیرند.
از پایین شروع کنید و پدها را دور پای خود بپیچید. با قلاب‌های بندی در قسمت خارجی پای خود، قلاب را روی پدها ببندید. بند Velcro را در صورت نیاز تنظیم کنید.
مطمئن شوید که همه قلاب‌ها را بسته‌اید.
باید بتوانید دو انگشت خود را بین پای خود و بریس قرار دهید. اگر اینگونه نبود، یا اگر بعد از چند دقیقه احساس بی‌حسی یا گزگز داشتید، بریس خیلی محکم است. در صورت لزوم بندها را شل کنید تا جریان خون بهتر شود و بی‌حسی یا گزگز از بین برود.

زانوبند طبی را زیر لباس قرار دهید

اغلب اوقات، هنگامی که از رختخواب بلند می‌شوید، نیاز به استفاده از زانوبند طبی دارید. بریس را با لباس خود بر روی زانوبند طبی بر روی پوست قرار دهید. هنگامی که بیرون سرد است یا باید فرم خاصی بپوشید مانند مدرسه یا سر کار، باید روی بریس را بپوشانید. سعی کنید لباس‌های گشاد مانند شلوار جین یا شلوار اسلش بپوشید، بنابراین زانوبند طبی می‌تواند به راحتی زیر لباس شما قرار بگیرد.

از زانوبند طبی خود مراقبت کنید

این کار فشار اطراف زانو را کاهش می‌دهد و پوست لحظاتی برای تنفس پیدا می‌کند. مراقب باشید که هنگام استفاده از زانوبند طبی وزن زیادی روی پای آسیب دیده خود وارد نکنید. قبل از دوش گرفتن یا رفتن به شنا حتما زانوبند طبی خود را در بیاوردید، بنابراین بریس شما خیس نمی‌شود. یک نکته مهم دیگر این است که در مورد مدت استفاده از زانوبند طبی با پزشک خود صحبت کنید.

پوست خود را مرتباً بررسی کنید

ممکن است پوست شما ناراحت باشد، و در جایی که به زانوبند طبی شما می‌مالد خشک یا قرمز باشد. پوست و وجود زخم یا سایر مشکلات را بررسی کنید. برای مقابله با آسیب بیشتر، زانوبند طبی را به صورت دوره‌ای در بیاورید، این یک مرحله ضروری است که کمک کننده است. همیشه سعی کنید از راهنمایی‌های پزشک خود در مورد برداشتن بریس پیروی کنید.

دستورات پزشک را دنبال کنید

هنگامی که با آسیب دیدگی شدید زانو روبرو هستید، همیشه باید به حرف‌های پزشک خود گوش دهید یا به او اعتماد کنید. پزشک می‌تواند شما را از تمام موارد ضروری، از جمله بهترین روش پوشیدن بریس، مدت زمان نیاز به استفاده از زانوبند طبی، و اینکه از چه حرکاتی باید اجتناب کنید، آگاه کند. هر سوالی در مورد آسیب دیدگی یا روند توانبخشی از پزشک خود بپرسید.

فواید استفاده از زانوبند طبی

چقدر باید از زانوبند طبی استفاده کنید؟

زمانی که برای اولین بار زانوبند طبی را می‌پوشید، استفاده از آن حداقل به مدت یک هفته توصیه می‌شود. در نظر بگیرید که هنگام خوابیدن زانوبند طبی را دربیاورید. از طرف دیگر، ممکن است پزشک به شما دستور دهد زانوبند طبی خود را هنگام خواب ببندید. حرکت در خواب می‌تواند آنچه را جراح اصلاح کرده است را به حالت اول برگرداند، بنابراین برای جلوگیری از آسیب دیدگی بیشتر باید آن را بپوشید. توصیه‌های پزشک خود را دنبال کنید و قبل از افزایش یا کاهش زمان استفاده از آن، با او مشورت کنید.

فاکتورهای دیگری که باید برای مدت استفاده از زانوبند طبی در نظر بگیرید به شرح زیر است:

استفاده از زانوبند برای مدت زمان طولانی و غیر ضروری باعث سایش پوست می‌شود.
محدود کردن دامنه حرکتی هنگام پوشیدن زانوبند طبی می‌تواند منجر به آتروفی عضلات یا سفتی مفصل شود.
برداشتن بریس قبل از آماده شدن مفصل زانو می‌تواند باعث آسیب به روند بهبودی شود و مدت زمان لازم برای پوشیدن مفصل را افزایش دهد.
بی‌توجهی به پوشیدن آن در صورت حساسیت به آسیب ممکن است منجر به آسیب بیشتر در زانو شود.
بنابراین، حتماً با پزشک خود مشورت کرده و از توصیه‌های وی پیروی کنید.

چه زمانی باید با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود تماس بگیرم؟

وقتی زانوبند طبی خود را می‌بندید، درد زانوی شما برمی‌گردد یا بدتر می‌شود.
پوست شما بعد از پوشیدن زانوبند طبی زخم یا خراشیده و خونین می‌شود.
هنگامی که بریس خود را می‌بندید، پای شما بی‌حس می‌شود.
زانوبند طبی شما آسیب دیده یا شکسته است.
در مورد وضعیت یا مراقبت از خود سوال یا نگرانی دارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه