مجله ortino

پارگی رباط ACL

پارگی رباط ACL

پارگی رباط ACL

از کجا بفهمیم به پارگی رباط ACL مبتلا شده‌ایم؟ رباط ACL یکی از رباط‌های بسیار مهم در مفصل زانو است. پاره شدن رباط صلیبی یا ACL اغلب در بین ورزشکاران متداول است. آسیب‌های این رباط بسیار مهم و حساس است و موجب از بین ‌رفتن ثبات مفصل می‌شود و اغلب موارد ممکن است نیاز به عمل جراحی باشد.

البته استفاده از کالاهای طبی اورتینو نیز در درمان این عارضه بسیار مؤثر است. با ما تا انتهای این مقاله اورتینو همراه باشید تا بیشتر درباره پارگی رباط صلیبی توضیح دهیم.

بیشتر بخوانید: نقش زانوبند طبی در ریکاوری پس از جراحی زانو

پارگی رباط صلیبی زانو acl

رباط های مهم زانو کدام ها هستند ؟

رباط‌های ACL (رباط صلیبی آنتریور) و PCL (رباط صلیبی پسین) دو رباط مهم در داخل مفصل زانو هستند، اما هرکدام وظایف و مکانیسم‌های خاص خود را دارند. در ادامه، به فرق بین این دو رباط اشاره می‌شود:

 1. ACL (رباط صلیبی آنتریور):
  • مکان: ACL در جلوی مفصل زانو و درون مفصل واقع شده است.
  • وظیفه: اصلی‌ترین وظیفه ACL کنترل حرکات زانو است، به ویژه حرکات جلو و عقبی. این رباط جلوگیری می‌کند که ساق پا نسبت به ران به صورت غیرطبیعی جلو یا عقب حرکت کند. همچنین، در جلوگیری از چرخش غیرطبیعی زانو نقش دارد.
 2. PCL (رباط صلیبی پسین):
  • مکان: PCL در پشت مفصل زانو و درون مفصل واقع شده است.
  • وظیفه: PCL مسئول کنترل حرکات زانو به سمت عقب و جلو است. این رباط جلوگیری می‌کند که زانو به سمت پشت به طور غیرمطلوبی حرکت کند و از جلوگیری از حرکت پشت به جلوی زانو نسبت به ساق پا جلوگیری می‌کند.

با همین وظایف مختلف، ACL و PCL به طور ترکیبی برای استحکام و پایداری زانو اهمیت دارند. آسیب به هرکدام از این رباط‌ها می‌تواند منجر به مشکلات جدی در عملکرد زانو و پایداری زانویی شود.

تعریف پارگی رباط ACL

یکی از شایع‌ترین آسیب‌های زانو، پارگی رباط صلیبی (ACL) است. رباط صلیبی بافتی است که استخوان‌ها را در زانوی شما کنار یکدیگر نگه می‌دارد؛ همچنین سبب حفظ پایداری زانو نیز می‌شود. چنانچه یک حرکت ناگهانی و سریع یا چرخش شدید هنگام دویدن یا پریدن انجام دهید، می‌تواند موجب مشکل در راه ‌رفتن شما شود.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره علت و درمان درد پشت زانو

علل پارگی رباط ACL

مهم‌ترین علت پارگی رباط ACL چیست؟ این عارضه اصولاً در اثر انجام حرکت‌های شدیدی اتفاق می‌افتد، ولی در مواردی نظیر فشار و ضربه به پا ممکن است آسیب‌هایی در رباط زانو نیز ایجاد شود.

عوامل هورمونی، ژنتیک، عوامل آناتومیک مانند هایپر اکستنشن زانوها، پرونیشن پا، سستی رباط از جمله مواردی هستند که منجر به آسیب رباط ACL می‌شوند. این فشارها و ضربه‌ها ممکن است در اثر تصادفات، بلاهای طبیعی و زمین‌خوردن یا هنگام انجام ورزش‌های حرفه‌ای اتفاق بیفتند.

چگونگی درمان پارگی رباط ACL

بسته به ‌شدت آسیب‌دیدگی ایجاد شده، درمان پارگی رباط ACL می‌تواند متفاوت باشد. در این حالت می‌توان از چند درمان ساده به همراه برنامه توان‌بخشی برای بیمار استفاده کرد و او را به وضعیت عادی قبل از آسیب‌دیدگی مفصل بازگرداند. برخی از این روش‌ها برای درمان پارگی رباط صلیبی توضیح داده شده‌اند.

درمان با دارودرمانی

بخش مهمی از کنترل‌کردن درد برنامه خودمراقبتی بیمار است. استفاده از داروهای مسکن می‌تواند باعث کاهش ناراحتی بیمار شده و کمک مؤثری به بیمارانی که مفصل آن‌ها آسیب‌دیده می‌کند.

علاوه بر این، ممکن است برای بیمار از داروهای ضدالتهاب استفاده شود تا ازاین طریق بتوان ورم و درد ناشی از آسیب‌دیدگی را کاهش داد. در صورت نیاز می‌توان از داروهای مخدر هم برای یک دوره زمانی کوتاه پس از آسیب‌دیدگی‌های شدید برای بیمار استفاده کرد.

پارگی رباط acl زانو

درمان با فیزیوتراپی

اگر انجام عمل جراحی برای ترمیم و درمان پارگی رباط ACL به شما پیشنهاد شود، امکان دارد از روش‌های فیزیوتراپی مناسبی قبل از عمل جراحی رباط ACL برای کاهش آسیب‌دیدگی زانوی شما استفاده شود.

روش‌ فیزیوتراپی می‌تواند برای بعضی از موارد آسیب‌دیدگی رباط ACL تکنیکی بسیار مفید باشد. فیزیوتراپی می‌تواند به بهبود دامنه حرکتی مفصل صدمه‌دیده زانو کمک شایانی بکند. در این حالت ممکن است از تمرین‌های حرکتی مخصوصی برای کمک به تقویت عضلات نگهدارنده مفصل استفاده شود.

بیشتر بخوانید: زانوبند طبی بعد از عمل جراحی

درمان با رژیم غذایی و مکمل‌های ضدالتهابی

پیروی‌کردن از مکمل‌ و یک رژیم غذایی سالم، سوختی که بدن شما برای درمان‌شدن به آن نیاز دارد را فراهم می‌کند. مهم‌تر از همه خوراکی‌هایی که خاصیت ضدالتهابی دارند برای حفظ وزن سالم و کمک به بهبود از صدمه‌های پس از ورزش، خطر ابتلا به آسیب‌های احتمالی پارگی رباط ACL را کاهش می‌دهد.

شما می‌توانید از مقدار زیادی میوه و سبزیجات بخصوص آن‌هایی که حاوی ویتامین C، گوگرد و آنتی‌اکسیدان  زیادی هستند؛ مانند سبزی‌های سبز برگ، هویج، فلفل، انواع توت، پیاز، کلم‌بروکلی، سیر و کلم استفاده کنید.

درمان با استفاده از یخ

بلافاصله بعد از پارگی رباط ACL روی زانو خود یخ قرار دهید و پای صدمه‌دیده خود را طوری که در سطح بالاتر از قلبتان قرار گیرد، بالا نگه دارید. این کار به کنترل تورم و درد کمک زیادی می‌کند. برای این کار کافیست هر 2 الی 3 ساعت یک بار قطعه یخی را به مدت 15 دقیقه روی ناحیه دردناک قرار دهید.

نکته مهم اینکه یخ را روی پوست خود نگذارید. درصورتی‌که درد شدید شود، می‌توانید به طور موقت از یک داروی مسکن مانند ایبوپروفن و داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی استفاده کنید.

پارگی ناقص رباط acl

درمان با بریس‌های زانوبند

باتوجه‌به علت پارگی رباط ACL و همچنین نوع آسیب‌دیدگی ایجاد شده، پزشک به بیمار توصیه می‌کند از یک زانوبند مخصوص برای حفاظت از زانو تا زمان ترمیم آسیب ایجاد شده استفاده کند. بریس‌های زانو معمولاً یک مکانیزم لولا مانند دارند که امکان انجام بعضی از حرکت‌های خم و باز شدن را به مفصل زانو می‌دهند.

به‌هرحال این مکانیزم اجازه حرکت مفصل زانو از یک ‌طرف به ‌طرف دیگر را نمی‌دهد. نکته حائز اهمیت اینکه این ترفند برای همه موارد آسیب‌دیدگی رباط زانو از بریس صدق نمی‌کند؛ بنابراین لازم است درباره استفاده از این ابزارهای حمایتی حتماً با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: زانوبند طبی آرتروز

درمان با تزریق پلاسمای غنی شده با پلاکت (PRP)

پلاسمای غنی شده با پلاکت شامل تعداد زیادی از فاکتورهای رشد موردنیاز برای مفصل بوده و در حقیقت این پلاسمای به‌دست‌آمده از بدن خود بیمار است که با پلاکت‌ها غنی می‌شود. هنگامی که پلاسمای غنی شده با پلاکت به مفصل تزریق می‌شود، می‌تواند به فرایند طبیعی ترمیم ساختارهای آسیب‌دیده کمک فراوانی کند.

هدف از تزریق پلاسما نه ‌تنها کاهش علائم بیماری بوده، بلکه درمان واقعی مشکل در این فرایند است. در اغلب موارد، تزریق پلاسمای غنی شده با پلاکت می‌تواند نیاز به انجام عمل جراحی یا حتی مصرف دارو را از بین ببرد. استفاده از کالاهای طبی اورتینو هم تأثیر بسزایی در این زمینه دارد.

درمان با عمل جراحی

عمل جراحی در اکثر مواقع برای ترمیم آسیب‌دیدگی رباط ACL استفاده می‌شود. لازم است بدانید هنوز درباره بهترین روش برای ترمیم پارگی رباط صلیبی مباحث علمی زیادی در جریان است. برخی از شرایط مهمی که می‌تواند نیازمند عمل جراحی باشند به شرح موارد زیر هستند:

 • بیمار به فعالیت‌های گسترده ورزشی اشتغال بسیار زیادی دارد یا به‌خاطر انجام فعالیت‌های بسیار شدید منجر به پارگی رباط صلیبی شده است.
 • چنانچه بیش از یک رباط زانو صدمه‌دیده باشد با به همراه واردشدن آسیب یک رباط، سایر بخش‌های مفصل زانو نیز صدمه‌ می‌بیند.
 • زمانی که فرد منجر به پارگی رباط طرف خارجی (LCL) شده باشد.

پارگی رباط acl

سخن پایانی

در نهایت می‌توان گفت پارگی رباط ACL از شایع‌ترین مشکلات زانو در میان ورزشکاران و سایر افراد است که درمان آن باتوجه‌به شدت آسیب‌دیدگی بسیار متفاوت است. بدن قوی و چابک خطر ابتلا به پارگی رباط صلیبی را کاهش می‌دهد.

اگر ورزشکار هستید، روش‌های پیشگیری برای کاهش فشار روی زانوها را یاد بگیرید و تمرین کنید. این کار باعث می‌شود فشار غیرضروری روی زانوها تا حدود زیادی کاهش پیدا کند.

بیشتر بخوانید: پارگی رباط صلیبی : علت‌ها، علائم، تشخیص و روش‌های درمان

سؤالات متداول

 1. چه عواملی منجر به آسیب رباط ACL می‌شوند؟

عوامل هورمونی، ژنتیک، عوامل آناتومیک مانند هایپر اکستنشن زانوها، پرونیشن پا و سستی رباط از مواردی هستند که منجر به آسیب رباط ACL می‌شوند.

 1. چه مواد غذایی آسیب‌های احتمالی پاره ‌شدن رباط ACL را کاهش می‌دهند؟

موادغذایی همچون میوه و سبزیجات مخصوصاً آن‌هایی که حاوی ویتامین C، گوگرد و آنتی‌اکسیدان زیادی هستند؛ مانند سبزی‌های سبز برگ، هویج، فلفل، انواع توت، پیاز، کلم‌بروکلی، سیر و کلم.

 1. برای کاهش درد پاره ‌شدن رباط ACL باید چه کار کرد؟

شما می‌توانید 2 الی 3 ساعت یک بار قطعه یخی را به مدت 15 دقیقه روی ناحیه دردناک قرار دهید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه