مجله ortino

علت مهم درد پا از زانو به پایین و درمان آن

5 علت مهم درد پا از زانو به پایین و درمان آن

5 علت مهم درد پا از زانو به پایین و درمان آن

احتمالاً شما هم بار‌ها و بار‌ها جمله « پا قلب دوم انسان است » را شنیده‌اید. پا یک عضو بسیار حساس از بدن انسان است که در طول شبانه روز کل وزن بدن رو حمل و جابجا می‌کند. گاهی اوقات به علت کار سنگین و یا موارد دیگر قسمت‌های مختلف پا به درد می‌آید. یکی از نواحی مهم پا که ممکن است دچار آسیب شود ناحیه زانو به پایین است. علت درد پا از زانو به پایین می‌تواند عوامل مختلفی باشد. در این مقاله از اورتینو در مورد علل درد پا از زانو به پایین صحبت کرده و جوانب مختلف آن را بررسی می‌کنیم؛ پس تا انتها با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: زانوبندهای طبی حمایتی برای زانو

دردپایینزانو

انواع علت درد پا از زانو به پایین

قطعاً با احساس درد در هر ناحیه‌ای از بدن پیش از هر چیزی به فکر درمان آن خواهید افتاد؛ اما برای این که بتوانید درمان را به درستی انجام دهید باید اول علت را دریابید. اکنون بهتر است پیش از هر چیزی در مورد انواع علت درد پا از زانو به پایین آشنا شویم. رایج‌ترین علل درد پا از زانو به پایین به شرح زیر می‌باشد:

۱) آسیب دیدگی تاندون آشیل:

تاندون‌ها تار‌های ضخیمی هستند که بین ماهیچه و استخوان اتصال ایجاد می‌کنند. گاهی اوقات ممکن است در قسمت تحتانی ساق پا فشار و دردی را احساس کنید که این فشار به احتمال زیاد مربوط به آسیب دیدگی تاندون پشت مچ پای شما، یعنی تاندون آشیل می‌باشد. آسیب تاندون آشیل وقتی بروز پیدا می‌کند که ماهیچه‌های پای شخص در اثر فعالیت زیاد تحت فشار قرار بگیرند.

۲) گرفتگی عضلات:

گرفتگی عضلات یکی از شایع‌ترین انواع درد پا از زانو به پایین است. علت این نوع درد زانو به پایین معمولاً خستگی مفرط و یا کم آبی بدن است. اگر به طور مکرر دچار این عارضه می‌شوید بهتر است مقدار بیشتری آب بنوشید.

۳) شین اسپلینت:

اگر ورزشکاری هستید که با کفش نامناسب روی زمین‌های ناهموار می‌دوید و راه می‌روید، احتمالاً به زودی با عارضه شین اسپلینت دست و پنجه نرم خواهید کرد. این عارضه در اثر فشار بالایی که در اثر فعالیت زیاد و دویدن طولانی مدت با کفش نامناسب بر عضلات و مفاصل پا وارد می شود به وجود می آید. اولین علامت شین اسپلینت درد در ناحیه ساق پا، در نزدیکی استخوان بزرگ پا می‌باشد.

بیشتر بخوانید: درمان آب آوردن زانو

۴) سیاتیک و تنگی کانال نخاع:

معمولاً اصلی‌ترین علت بی‌حس شدن پا‌ها از زانو به پایین و همچنین علت درد پا از زانو به پایین هنگام خواب، تنگی کانال نخاع می‌باشد که باعث فشار آمدن به اعصاب بدن، خصوصاً عصب سیاتیک می‌شود. افراد دچار به این عارضه مواردی مانند گزگز شدن، ضعف، سوزش، خستگی، بی حس شدن و گاهاً درد در برخی نواحی بدن مانند کمر و لگن را تجربه خواهند کرد.

۵) واریس:

احتمالاً در افرادی که به مدت طولانی در حالت‌ایستاده قرار می‌گیرند رگ‌های واریسی را مشاهده کرده‌اید. واریس یک عارضه است که در اثر نقص دریچه‌ها و یا ضعف دیواره رگ‌ها ایجاد می‌شود. در صورتی که دیواره رگ‌ها نیروی کافی برای پمپاژ کردن خون به سمت بالا را نداشته باشند، خون به جای رفتن به سمت بالا به سمت ورید‌های پا باز می گردد و رگ‌های واریسی و احساس درد را ایجاد می‌کنند.

بیشتر بخوانید: زانوبند طبی بعد از عمل جراحی

درد پایین زانو

انواع روش‌های درمان درد پا از زانو به پایین

پس از این که علت درد را تشخیص دادیم باید به سراغ درمان برویم. در بعضی مواقع شما می‌توانید در منزل تا حدودی درد خود را درمان کنید؛ اما گاهی اوقات حتماً مراجعه به پزشک نیاز است. در ادامه به هر دو روش اشاره می‌کنیم.

۱) درمان پا درد و زانو درد به روش RICE:

این روش یک روش درمانی است که در مراکز تخصصی توانبخشی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اما شما می‌توانید آن را به عنوان درمان خانگی درد پا از زانو به پایین نیز استفاده کنید. این درمان تشکیل شده از چهار اصل ساده اما مؤثر است:

R: حرف اول مخفف واژه REST به معنای استراحت می‌باشد. شخصی که دچار درد شده است برای بهبود باید به میزان کافی استراحت داشته باشد.

I: حرف I، حرف اول واژه ICE، به معنی یخ می‌باشد. شما می‌توانید از کمپرس یخ برای کاهش تورم عضله آسیب دیده استفاده کنید.

C: حرف C حرف اول واژه COMPRESSION به معنای فشردن می‌باشد. شما می‌توانید با استفاده از باند‌های کشی عضله آسیب دیده را بانداژ کنید.

E: حرف E، اولین حرف از واژه ELEVATION می‌باشد که به معنای بالا نگه داشتن پا به منظور کاهش میزان خونرسانی به عضله آسیب دیده می‌باشد.

بیشتر بخوانید: زانوبند طبی آرتروز

۲) فیزیوتراپی:

پزشک شما پس از تشخیص علت درد، ممکن است بتواند با روش‌های مختلفی مانند تمرین درمانی، الکتروتراپی و… درد را کاهش داده و یا به مرور درمان کند.

۳) ورزش:

در حالتی که علت درد زانو و ساق پا وزن بالا باشد، شما می‌توانید با کاهش وزن درد خود را نیز تا حد زیادی کاهش دهید.

۴) درمان دارویی:

گاهی اوقات درمان‌های خانگی و روش‌های دیگر به تنهایی جوابگو نخواهد بود و تنها راه ر‌هایی از درد مصرف دارو می‌باشد. شما می‌توانید با تجویز پزشک دارو‌های لازم را تهیه کرده و مصرف نمایید.

۵) ورزش کردن:

در برخی موارد ممکن است سبک زندگی اشتباه و بیش از حد بی‌تحرک بودن یک علت درد پا از زانو به پایین باشد. در چنین حالتی با اختصاص دادن یک بازه زمانی کوتاه از روز خود به ورزش و تحرک می‌توانید درد خود را کاهش دهید.

6 ) ارتزهای پزشکی :

برای بهبود و درمان درد های زانو و کاهش فشار به پا میتوانید از زانوبند های مخصوص درد زانو استفاده کنید.

زانودرد از بالا پایین

علت خستگی پاها از زانو به پایین و علت بی حس شدن پاها از زانو به پایین

خستگی پاها از زانو به پایین ممکن است به دلایل مختلفی باشد. برخی از علل شامل موارد زیر می‌باشند:

۱. فعالیت بیش از حد: انجام فعالیت‌های فیزیکی سنگین یا بلند مدت می‌تواند باعث خستگی عضلات پا شود.

۲. استفاده از کفش نامناسب: استفاده از کفش‌هایی که به پاها مطابقت ندارند یا نهایتاً پشتیبانی کافی را ارائه نمی‌دهند می‌تواند باعث خستگی پاها شود.

۳. مشکلات عضلانی و استخوانی: برخی مشکلات مانند التهاب مفاصل، آرتروز، پیچیدگی عضلات و غیره می‌تواند به خستگی پاها منجر شود.

۴. فرماندهی نامناسب: استفاده از فرماندهی نامناسب در حین انجام فعالیت‌های ورزشی می‌تواند باعث خستگی زودرس پاها شود.

۵. کمبود خواب و استرس: کمبود خواب، استرس و فشار روحی می‌تواند باعث افزایش خستگی در بدن به خصوص در پاها شود.

با توجه به اینکه علل خستگی پاها می‌توانند متنوع باشند، اگر این مشکل مزمن یا نگران‌کننده است، بهتر است که یک متخصص پزشکی مشاوره و بررسی کند.

علت درد پا از زانو به پایین در زنان

درد پا از زانو به پایین در زنان می‌تواند به دلایل مختلفی باشد. برخی از این علل عبارتند از:

  1. مشکلات عضلانی و استخوانی: از جمله آرتروز (التهاب مفاصل)، آرتریت (التهاب مفصلی)، پیچیدگی عضلات، تورم پاها، فرماندهی نامناسب و آسیب‌های استخوانی.
  2. مشکلات عروقی: مشکلاتی مانند ورم پاها (واریس)، لخته خون، وریدگی (نخوردن یا نرسیدن خون به سطح پوست) می‌تواند درد و ناراحتی در پاها ایجاد کند.
  3. مشکلات نورولوژیک: مشکلاتی مانند سندرم پای بیقرار، تومورهای عصبی، ورم مغزی، واحد نورولوژیک پایینی (سمپاتیک)، و آسیب به عصب‌ها می‌توانند منجر به درد پاها شوند.
  4. مشکلات عملکردی: مشکلات مانند اختلالات حرکتی، سلامتی مفاصل، و ناتوانی‌های مربوط به عضلات پا.
  5. فشار وزنی: زنان معمولاً دارای زمینه برای افزایش فشار وزنی بر پاها هستند، که می‌تواند باعث درد و خستگی شود.
  6. تغییرات هورمونی: تغییرات هورمونی مثل دوره‌های پریودیک، بارداری، یائسگی، یا مصرف داروهای هورمونی ممکن است به درد پاها مرتبط باشند.

 

کلام آخر

در این مطلب از اورتینو تلاش بر این بود که انواع رایج علت درد پا از زانو به پایین و درمان آن‌ها را مورد بررسی قرار دهیم. اگر همچنان در این زمینه ابهام و یا سؤالی در ذهن شما وجود دارد می‌توانید در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید و یا از بخش تماس با ما با کارشناسان اورتینو در ارتباط باشید.

بیشتر بخوانید: خرید کمربند طبی

سؤالات متداول

آیا می‌توان بدون تجویز پزشک درمان‌های دارویی را آغاز کرد؟

خیر؛ درمان‌های دارویی در هر زمینه‌ای باید با تجویز پزشک باشد؛ در غیر این صورت عوارض این کار دامن‌گیر افراد خواهد بود.

رایج‌ترین علت درد پا از زانو به پایین کدام است؟

نمی توان به این سؤال پاسخ چندان دقیقی داد؛ اما به طور میانگین می‌توان گفت که رایج‌ترین علت درد شدید پا تنگی کانال نخاعی و واریس می‌باشد.

آیا می‌توان درمان‌های خانگی درد زانو به پایین را درمان کرد؟

بله؛ در صورتی که درد و عارضه چندان عمیق نباشد شما می‌توانید با درمان‌های خانگی  عارضه را رفع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه