کمربند طبی Tlso و Lso

نکات کاربردی درباره کمربند طبی Tlso و Lso

نکات کاربردی درباره کمربند طبی Tlso و Lso

کمربند یا کرست کمری یکی از کاربردی ترین وسایل حفاظتی کمر است که با کاهش حرکات ستون فقرات، موجب بهبود درد کمر، کاهش صدمات وارده به این قسمت، بهبود وضعیت قرار گیری بدن و غیره می شود. کمربند طبی Tlso و Lso دو نوع از بهترین  کمربندهای طبی هستند که در محافظت از ستون فقرات نقش مهمی دارند. توراکولومبوساکرال (TLSO) پوشاننده کل کمر و لومبوساکرال (LSO) در برگیرنده پایین کمر است.

از کاربردهای این دو کمربند می توان به بهبود دیسک کمر، ثابت شدن ستون فقرات بعد از جراحی، شکستگی مهره ها و تمام مشکلات ناشی از ستون فقرات، اشاره کرد.

تفاوت بین LSO و TLSO

کمربند طبی Tlso و Lso چیست؟

نحوه استفاده از این دو کمربند چگونه است؟ قیمت کمربند طبی تی ال اس او و ال اس او چقدر است؟ فرق بین کمربند Tlso و Lso در چیست؟ این ها سوالاتی هستند که ممکن است برای کاربران به وجود آیند. برای دریافت پاسخ این سوال ها و آشنایی بیش تر با این دو کمربند، تا انتهای این مقاله از سایت اورتینو ما را همراهی کنید.

 

استفاده از کمربند TLSO (تی ال اس او) و ال اس او (LSO) + کاربردها

همه افراد ممکن است در طول زندگی خود درد کمر و ستون فقرات را تجربه کرده باشند. دردهای ناشی از آسیب به ستون فقرات، بسیار کلافه کننده بوده و انسان را از اغلب فعالیت های روزانه بازمی دارد. افراد مبتلا به این درد، حتما باید از کمربند طبی “تی ال اس او” و ” ال اس او” مطابق با نظر پزشک خود، استفاده کنند.

این دو کمربند، تاثیر زیادی در بهبود انواع دردهای ستون مهره ها از جمله دیسک کمر، ساییدگی مهره ها و شکستگی مهره ها داشته و حتی از دردهای پس از جراحی ستون فقرات می کاهد. این دو کمربند، با جلوگیری از حرکات ستون فقرات در هنگام فعالیت های روزانه، سبب محافظت از کمر و ستون مهره ها می شوند. دیگر کاربرد کمربند طبی Tlso و Lso  شامل موارد زیر می شود:

 • کاهش دردهای عضلانی مربوط به ستون فقرات و پایین کمر
 • پیشرفت در روند بهبود دردهای ستون مهره ها
 • عدم حرکت مهره های کمر و ثبات وضعیت آن ها
 • بهبود وضعیت قرارگیری بدن و صاف نشستن
 • انجام فعالیت های روزانه به بهترین شکل

به طور کلی استفاده مداوم و اصولی از کمربندهای طبی طبق دستورات پزشک، سبب محافظت از ستون مهره ها و کاهش دردهای این ناحیه می شود.

 

بيشتر بخوانيد:  خرید و قیمت کمربند TLSO و LSO

تفاوت بین LSO و TLSO در چیست؟

کمربند طبی LSO و TLSO هر دو از کمربند طبی‌های طبی برای حمایت از ناحیه کمر و ارتقای پایداری آن استفاده می‌شوند، اما تفاوت‌هایی نیز دارند.

کمربند طبی LSO به صورت کلی برای حمایت از ناحیه کمر و کمک به افرادی که دچار درد کمر هستند، طراحی شده است. این کمربند طبی به علت عدم پوشش زیر استخوان قفسه سینه، از انعطاف پذیری بیشتری نسبت به TLSO برخوردار است.

از طرف دیگر، کمربند طبی TLSO برای حمایت از ناحیه کمر، قفسه سینه و نیز بخش بالایی ستون فقرات طراحی شده است. به همین دلیل این کمربند طبی از یک قاب بزرگتر و پوشش گسترده تری نسبت به کمربند طبی LSO برخوردار است. کمربند طبی TLSO به دلیل پوشش گسترده‌تر، برای بیمارانی که نیاز به پوشش بیشتری در نواحی سینه و پشت دارند، مناسب است.

در کل، بسته به نیاز بیمار و دستور پزشک، انتخاب بین کمربند طبی LSO و TLSO صورت می‌گیرد.

کمربند طبی TLSO (Thoraco-Lumbo-Sacral Orthosis) و کمربند طبی Lso (Lumbo-Sacral Orthosis) دو نوع کمربند طبی هستند که برای درمان بیماری‌های پشت و کمر استفاده می‌شوند. تفاوت اصلی بین این دو کمربند طبی در دامنه کاربردشان است.

کمربند طبی Lso، بیشتر برای درمان بیماری‌های کمری مانند اختلالات دیسک کمری و کمردرد استفاده می‌شود و تنها بر روی بخش لومبوساکرال از کمر قرار می‌گیرد. این کمربند طبی از یک پارچه فشرده تشکیل شده است که با تنظیم سیم‌های مخصوص، قابلیت تنظیم شدن دارد و برای تثبیت ناحیه لومبوساکرال و کاهش فشار بر روی دیسک‌های کمری به کار می‌رود.

اما کمربند طبی TLSO، برای درمان بیماری‌های پشت و کمری گسترده‌تری استفاده می‌شود. این کمربند طبی، از ناحیه سینه و پشت نیز پوشش می‌دهد و به دلیل دامنه گسترده کاربردش، برای درمان اختلالاتی مانند سکولیوز، کمر چرخیده و کمردرد شدید استفاده می‌شود. همچنین، کمربند طبی TLSO از چندین بخش تشکیل شده است که هر بخش، از موقعیت ناحیه مورد نظر پوشش می‌دهد و با تنظیم سیم‌های مخصوص، قابلیت تنظیم شدن دارد.

از کمربند طبی Tlso و Lso، برای کاهش دردها و ضعف های ناشی از ستون فقرات، ثابت نگه داشتن وضعیت ستون فقرات بعد از جراحی، کاهش آسیب های وارده به بدن، صاف نگه داشتن وضعیت بدن و غیره استفاده می شود. کمربند Lso از زیر سینه تا ابتدای باسن (ناحیه کمر) را پوشش می دهد؛ اما Tlso، ارتفاع بلندتری داشته و می تواند تمام طول کمر را بپوشاند. به همین دلیل از کمربند TLSO بعد از جراحی ستون فقرات و یا شکستگی مهره ها استفاده می گردد.

کمربندهاى پیشرفته قرقره‌اى

نحوه پوشیدن کمربند TLSO

افرادی که از کمربند طبی TSLO استفاده می کنند، به دو دسته تقسیم می شوند:

 1. کسانی که پس از انجام جراحی ستون فقرات، با تجویز پزشک از کمربند طبی استفاده می کنند؛ این دسته از افراد، نحوه و ساعات استفاده از کمربند طبی را باید مطابق با نظر پزشک خود انجام دهند.
 2. افرادی که ستون فقرات آن ها آسیب دیده است؛ این افراد بدون تجویز نسخه پزشک نیز می توانند از کمربند طبی TLSO استفاده کنند.

آموزش به بیمار؛ راهنمای استفاده از کمربندهای طبی (TLSO& LSO Brace)، به بهبود بیمار و رسیدن سریع تا درمان، کمک زیادی می کند. نحوه پوشیدن ارتوز طبی TLSO به صورت زیر است:

 • در ابتدا لازم است یک لباس راحت و جذب و نرم بپوشید. از پوشیدن لباس های گشاد با پارچه های ضخیم، خودداری کنید.
 • بدن خود را در وضعیت بین پهلو و دمر قرار دهید تا کمر شما درست در روبه روی پزشک قرار گیرد.
 • در این مرحله، پزشک باید قسمت پشتی کمربند را در زیر کمر بیمار قرار دهد.
 • قسمت فرورفته کمربند طبی، باید با استخوان لگن کاملا منطبق باشد.
 • یکی از مهم ترین نکات در بستن کمربند طبی، هماهنگ و هم ارتفاع بودن آن در دو طرف بدن است. نه این که کمربند در یک طرف بدن، بالاتر و یا پایین تر از قسمت دیگر بدن باشد.
 • پس از تنظیم دقیق موقعیت کمربند، نوبت به بستن بندها می رسد. ابتدا بندهای وسط کمربند را از هر دو طرف باید ببندید.
 • در این مرحله باید بندهای بالا و پایین ارتوز طبی، محکم شود. توجه کنید که میزان محکم بودن بندهای بالا و پایین، باید باهم برابر باشد.
 • سپس بندهای روی هر سرشانه را باید از عقب به جلو آورده و از زیر بغل رد کرده تا به پشت بدن برسد. بندهای پشتی را مجددا از روی سرشانه به قسمت جلوبی بدن آورده و بر روی هم ببندید.

بیشتر بخوانید: خرید اینترنتی زانو بند طبی

نحوه بستن کمربند طبی برای موارد مختلف

کمربندهای طبی برای مشکلات مختلفی مانند دیسک کمر، شکستگی مهره کمر و مشکلات ستون فقرات طراحی شده‌اند. بستن کمربند به درستی برای هر یک از این شرایط بسیار حیاتی است تا بهترین حمایت و کمک را برای مبتلایان فراهم کند. در ادامه، نحوه بستن کمربند طبی برای هر یک از این موارد را مرور خواهیم کرد:

۱. بستن کمربند برای دیسک کمر

دیسک کمر می‌تواند منجر به درد و عارضه شود که کمربند طبی می‌تواند کمک کند. برای بستن کمربند به درستی برای این شرایط:

 1. آماده‌سازی: قبل از استفاده از کمربند، به تمرینات کششی و تقویتی کمر مراجعه کنید.
 2. قرار دادن کمربند: قرار دادن کمربند به نحوی که پشتیبانی از منطقه کمر فراهم شود ولی فشار زیادی اعمال نشود.
 3. بستن کمربند: کمربند را با فشار مناسب ببندید. اما از فشار زیاد خودداری کنید.

۲. بستن کمربند برای شکستگی مهره کمر

شکستگی مهره کمر ممکن است نیازمند حمایت اضافی باشد. برای بستن کمربند به درستی در این شرایط:

 1. آماده‌سازی: اطمینان حاصل کنید که مهره کمری شکسته شما استقامت کافی دارد برای استفاده از کمربند.
 2. قرار دادن کمربند: کمربند را به نحوی قرار دهید که منطقه شکستگی مهره کمر را پوشش دهد ولی فشار اضافی ایجاد نکند.
 3. بستن کمربند: کمربند را با ملاحظه و با فشار متوسط ببندید تا حمایت مناسب فراهم شود.

۳. بستن کمربند برای مشکلات ستون فقرات

مشکلات مختلفی ممکن است در ستون فقرات ایجاد شود که نیازمند کمک از کمربند طبی باشد. برای بستن کمربند در این شرایط:

 1. آماده‌سازی: از تمرینات تقویتی و کششی برای استقامت و انعطاف عضلات کمر استفاده کنید.
 2. قرار دادن کمربند: کمربند را به نحوی قرار دهید که منطقه مورد نیاز را پوشش دهد ولی حرکت طبیعی را محدود نکند.
 3. بستن کمربند: کمربند را با ملاحظه و با فشار مناسب ببندید تا پشتیبانی مناسب فراهم شود.

استفاده از کمربند طبی در این شرایط باید تحت نظر پزشک یا متخصص فیزیوتراپی باشد و همچنین توصیه می‌شود که به تمرینات تقویتی و توسعه عضلات محلی نیز توجه داشته باشید.

مزایای پوشیدن کمربندهای طبی

امروزه درد کمر یکی از شایع ترین دردها در بین اغلب افراد، حتی جوانان است. کمر ممکن است در اثر عوامل متعددی از جمله فعالیت های سنگین، ورزش کردن نادرست، تصادف و دیگر آسیب ها، صدمه جدی ببیند. در صورت آسیب دیدن کمر، ستون فقرات و درد دنبالچه، استفاده از کمربند ” تی ال اس او” و “ال اس او” می تواند موثر باشد.

این که کمربند طبی Tlso و Lso چیست و چه مزایایی دارد، کاربران را در استفاده بهتر و موثرتر، کمک می کند. از جمله مزایای این کمربندها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کمربند طبی درد ستون فقرات میانی، ستون فقرات پایینی و انتهای کمر را کاهش می دهد.
 • برای بعد از انجام عمل جراحی ستون فقرات و یا بهبود شکستی فشارهای مهره ای، بسیار موثر است.
 • باعث بهبود وضعیت بدن و ستون فقرات در هنگام نشستن می شود.
 • می تواند دردهای ناشی از روماتیسم و التهاب مفصلی را التیام بخشد.

از دیگر فواید کمربند طبی Tlso و Lso می توان به بهبود دردهای ناشی از رگ به رگ شدن و کشیدگی، خارج کردن دیسک بین مهره ها، بیرون زدگی و یا ساییدگی دیسک و غیره اشاره کرد.

tlso

حرکت کردن هنگام استفاده از کمربند طبی TLSO

 • حرکت کردن در هنگام استفاده از کمربند Tlso و Lso، آداب و قوانینی دارد که در ادامه به این آداب در انجام برخی از مهم ترین فعالیت های روزمره، می پردازیم:
 • هنگامی که قصد بیرون آمدن و یا نشستن در تخت خواب خود را دارید، با غلت زدن خود را تا لبه تخت برسانید. سپس دو پای خود را به آرامی از تخت پایین برده و روی زمین بگذارید. در مرحله بعد، بدن خود را به آرامی به سمت بالا ببرید تا به حالت نشسته درآیید.
 • برخی از افراد به توصیه پزشک، مجاز به درآوردن کمربند طبی حتی در هنگام حمام کردن نیستند. این دسته از افراد می توانند برای تمیز کردن بدن خود، از یک اسفنج نمدار یا دستمال مرطوب، استفاده کنند.
 • سعی کنید بر روی مبل و یا سایر صندلی های نرم ننشینید، زیرا تا حد زیادی در صندلی فرو می روید و هنگام برخاستن، فشار زیادی بر ستون فقرات شما وارد می شود.

 

بيشتر بخوانيد:  خرید و قیمت کمربند TLSO

نحوه تمیز کردن کمربند طبی TLSO

یکی از نگرانی های اغلب کاربران کمربند Tlso، کثیف شدن آن در اثر کارکرد زیاد است. یکی از مهم ترین مزیت های این دو کمربند، قابلیت شست و شوی آن هاست. جهت تمیز کردن این وسیله، می توان از آب و صابون و یا الکل استفاده کرد. برای انجام این کار، مقداری الکل را بر روی بریس یا ارتوز اسپری کنید و سپس محل مورد نظر را به آرامی با یک پارچه نرم و تمیز، پاک کنید. اجازه دهید تا الکل به طور کامل از روی بریس خشک شود؛ چرا که وجود الکل می تواند در برخی از افراد، حساسیت های پوستی ایجاد کند. بهتر است قبل از بستن کمربند Tlso، از یک پیرهن تمیز، خشک و راحت استفاده کنید.

مزایای کمربند تی ال اس او

نکاتی که در استفاده از کمربند (تی ال اس او) و (ال اس او) باید در نظر بگیرید:

کمربندهای طبی “تی ال اس او” و “ال اس او” از نظر جنس انواع مختلفی داشته که با توجه به مشکل ستون فقرات و صلاح دید پزشک، تجویز می شود.

آموزش به بیمار و راهنمای نحوه استفاده از کمربندهای طبی (TLSO& LSO Brace) بر عهده پزشک معالج است. از جمله نکات و موارد مهم به هنگام استفاده از کمربند طبی (LSO) و (TLSO) به صورت زیر است:

 • در زیر کمربند طبی، حتما یک لباس نخی، جذب و راحت بپوشید. استفاده از لباس گشاد در زیر کمربند، سبب جمع شدن لباس در زیر کمربند و آسیب دیدن پوست بدن در دراز مدت می شود.
 • برای بستن کمربند، ابتدا قسمت پشتی کمربند را به طور دقیق بر روی کمر خود تنظیم کرده، سپس قسمت جلویی را نیز روی شکم خود قرار دهید. پس از تنظیم موقعیت صحیح کمربند بر کمر، با استفاده از بندها، کمربند را محکم کنید.
 • جهت ایجاد فشار شکمی مناسب، بهتر است در هنگام بستن کمربند، شکم خود را به مقدار لازم منقبض کنید.
 • باز کردن بندها از یک سمت کمربند، برای پوشیدن و درآوردن راحت تر کمربند و صرفه جویی در وقت، موثر است.
 • جهت تاثیر بهتر و بیشتر کمربند، بهتر است زمان‌ استفاده از آن را از پزشک خود بپرسید. ممکن است با توجه به نظر پزشک، فقط در زمان های فعالیت و یا در کل روز، از این کمربند استفاده کنید.
 • کمربند طبی Tlso و Lso از جنس پارچه نئوپرنی یا ترموپلاستیک سخت هستند. برای تمیز کردن کمربندهای ترموپلاستیکی، می توانید از الکل استفاده کنید.
 • در هنگام نرمش، ورزش و انجام تمرینات فیزیوتراپی، کمربند طبی خود را باز کنید.
 • غذا خوردن با کمربند طبی، ممکن است بر معده و شکم فشار وارد کند. در این صورت می توانید با شل کردن بندها در کمربند ترموپلاستیکی و یا شل کردن کش زیری در کمربندهای پارچه ای، فشار وارده بر معده و شکم را به حداقل برسانید.
 • در هنگام کارهایی مانند پیاده روی، جارو کشیدن، ظرف شستن، استفاده از رایانه و غیره از کمربند طبی استفاده کنید.
 • در هنگام استفاده از کمربند طبی، اگر با موارد زیر برخورد کردید، حتما با پزشک خود تماس بگیرید:
 • نگرانی دائم در مورد وضعیت کمر خود
 • آسیب دیدن ارتوز طبی در هنگام استفاده
 • بدتر شدن درد کمر بعد از استفاده کمربند طبی
 • احساس خارش و حساسیت های پوستی در زیر کمربند

 

بيشتر بخوانيد:  کاربرد کمربند طبی TLSO

مراحل ساخت tlso

نحوه ساخت کمربند طبی TLSO در کلینیک ارتوپدی فنی

ساخت کمربند طبی TLSO برای هر بیمار، به دلیل تفاوت‌های شخصیتی بیماران و نیازهای آنها، به صورت شخصی‌سازی شده است. به همین دلیل، ساخت این کمربند طبی به چندین مرحله نیاز دارد که به طور کلی شامل مراحل زیر می‌شود:

 1. ارزیابی بالینی: ابتدا باید بیمار به دکتر متخصص ارتوپدی مراجعه کند تا مورد بررسی قرار گیرد. پس از بررسی بالینی، نیازهای بیمار برای کمربند طبی تعیین می‌شود.
 2. تهیه قالب بدن بیمار: در این مرحله، قالب بدن بیمار تهیه می‌شود. این قالب با استفاده از مواد مخصوصی تهیه می‌شود و به شکل بدن بیمار ساخته می‌شود.
 3. ساخت کمربند طبی: با استفاده از قالب تهیه شده، کمربند طبی TLSO ساخته می‌شود. در این مرحله، از مواد مختلفی نظیر پلاستیک، فوم، فلز و… استفاده می‌شود.
 4. تنظیمات: بعد از ساخت کمربند طبی، باید به نحوی تنظیم شود که بیمار بتواند با راحتی آن را بپوشد و در عین حال از اثرات درمانی آن بهره‌مند شود.

به طور کلی، ساخت کمربند طبی TLSO بسیار پیچیده است و نیاز به تخصص و دانش فنی دارد. لذا برای تهیه آن، بهتر است به متخصصین مجرب و کارآزموده در این زمینه مراجعه کنید.

قیمت کمربند طبی ستون فقرات TLSO و LSO

با توجه به مدل ها و انواع متنوع کمربند طبی Tlso و Lso در بازار، این محصول با قیمت های متقاوتی به فروش می رسد. به طور کلی فاکتورهای زیادی بر قیمت کمربند طبی “تی ال اس او” و “ال اس او” تاثیرگذار است که از جمله آن شامل:

بيشتر بخوانيد: استفاده از کمربند طبی بعد از جراحی ستون فقرات

کمربند قرقره ای طبی

انوع کمربند طبی

کمربندهای طبی در سه نوع انعطاف پذیر، سخت و نیمه سخت طراحی می شوند. از کمربند طبی سخت در مواقع درد بسیار شدید تا متوسط و از کمربندهای نیمه سخت و انعطاف پذیر، در بهبود دردهای متوسط و ملایم تر استفاده می شود. بنابراین نوع کمربند طبی می تواند در تغییر قیمت آن موثر باشد. اطلاعت بیشتر در مورد انواع کمربند طبی را در مقاله مربوط به آن مشاهده بفرمایید.

 1. مواد تشکیل دهنده

مواد سازنده اغلب کمربندهای طبی با هم مشابه بوده؛ اما کیفیت مواد ممکن است متفاوت باشد. از جمله موادی که در ساخت کمربند استفاده می شود، نئوپرن (نوعی لاستیک مصنوعی و انعطلاف پذیر)، کتان، ترموپلاستیک سخت هستند. نوع و کیفیت مواد به کار رفته در ساختار کمربندهای طبی، در قیمت آن تاثیرگذار است.

 1. اندازه و سایز

اغلب، کمربند طبی Tlso و Lso آماده، در اندازه و سایزهای یکسانی عرضه می شوند. با این حال کمربندهای طبی سفارشی، با توجه به اندازه بدن فرد، ساخته می شوند. قیمت کمربندهای سفارشی از کمربندهای آماده بالاتر است.

 1. بیمه

برخی از شرکت های بیمه ای، بخشی از هزینه های مربوط به ساخت کمربند طبی را می پردازند. برای آگاهی از میزان هزینه پرداخت شده و جزئیات دیگر، می توانید با شرکت تحت پوشش بیمه خود تماس حاصل فرمایید. در روز خرید سعی کنید بهترین و باکیفیت ترین کمربند را بدون توجه به قیمت، تهیه فرمایید؛ چرا که این وسیله، تاثیر مستقیی در میزان سلامت ستون فقرات شما دارد. البته ناگفته نماند که قیمت کمربند Tlso و Lso در مقایسه با کارایی آن، بسیار مناسب است.

نحوه استفاده از کمربند TLSO و LSO چگونه است؟

استفاده از کمربند طبی Tlso و lso برای افرادی که ستون فقرات آسیب دیده دارند و به تازگی جراحی انجام داده اند، حتما باید تحت نظر پزشک متخصص باشد؛ چرا که این افراد دارای درد شدیدی هستند و نیاز دارند که ستون فقراتشان حالت پایداری داشته باشد. اما افراد معمولی که برای جلوگیری از آسیب های ستون فقرات از این کمربندها استفاده می کنند، می توانند بدون مشورت با پزشک و با خواندن این مقاله از این کمربندها استفاده کنند. مراحل صحیح بستن کمربند به صورت زیر است:

 1. ابتدا بهتر است لباسی که در آن احساس راحتی می کنید به تن کنید. به این منظور می توانید یک تیشرت یا زیرپیراهن راحتی را انتخاب کنید.
 2. اگر ستون فقرات شما آسیب دیده است یا به خاطر انجام جراحی درد دارید باید به سمتی دراز بکشید که احساس درد کم تری داشته باشید. آرام و آهسته به حالتی بین حالت دمر و پهلو دراز بکشید، بگونه ای که متخصص ارتوپد یا فرد ناظر به کمر شما دسترسی کامل داشته باشد.
 3. در این مرحله فرد ناظر یا پزشک باید پشت کمربند را زیر بیمار قرار دهد. به طوری که فرورفتگی بریس منطبق با لبه استخوان لگن باشد. توجه داشته باشید ارتفاع کمربند در هر دو طرف بدن باید با هم یکسان باشد. بنابراین در این مورد بالانس کمربند در طرفین بدن را در نظر داشته باشید.
 4. در مرحله بعدی کمربند را از زیر پهلوی بیمار رد کرده و از روی شکم او متصل کنید. جهت بستن کمربند ابتدا اقدام به بستن بندهای میانی آن کرده و سپس بندهای بالا و پایین آن را ببندید. توجه کنید میزان شلی و سفتی بندهای بالا و پایین باید با هم برابر باشد.
 5. جهت بستن بندهای شانه ای از همان سمتی که هستید کار را آغاز کنید. ابتدا بند را از قسمت زیر بغل به قسمت پشت ببرید و سپس به صورت مجدد از قسمت سرشانه به جلو آورده و محکم ببندید. برخی از مدل‌ های این کمربند بسیار ساده تر هستند و بندهای سرشانه مستقیما از قسمت جلو بسته می شوند.

 

بيشتر بخوانيد:  راه های تسکین کمردرد

تاثیرات درمانی کمربند Tlso

همان گونه که گفته شد، هر دو کمربند طبی Tlso و Lso برای حمایت از ستون فقرات در زمان آسیب دیدگی یا جلوگیری از بروز آسیب در این ناحیه مورد استفاده قرار می گیرد. آسیب های ستون فقرات به ویژه در ناحیه کمر یکی از جدی ترین صدماتی است که در صورت عدم درمان عوارض جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت.

کمربند TLSO مخصوص شکستگی مهره کمر، وضعیت ستون فقرات را درست از قسمت بالای ساکروم یا مهره S1 تا بالای ستون فقرات قفسه سینه یا T2 ثابت می کند. هنگامی‌ که ستون فقرات در وضعیت ثابتی قرار گیرد، مشکلات کمری و قوز زدن نیز به صورت خود به خود درمان خواهد شد. این کمربند تمامی حرکات نادرست و پیچیدگی مهره ها را برای شما محدود می کند.

معرفی کمربند TLSO برای شکستگی کمر، پس از جراحی ستون فقرات به بیماران، یکی از تجویزهای مشترک اغلب متخصصان است. این کمربند با محدود کردن حرکات نادرست ستون فقرات سبب بهبود جراحات ناشی‌ از عمل خواهد شد. هم چنین از این طریق از تخریب تدریجی بافت استخوان مانع از ایجاد پوکی استخوان می شود. به علاوه این کمربند با فشردن قفسه سینه سبب کاهش فشار روی ستون فقرات شده و دردهای ناشی از جراحی را برای شما تسکین خواهد داد.

 

بيشتر بخوانيد:  کمربند طبی LSO اورتینو

بریس LSO برای چه استفاده می شود؟

امروزه آسیب های ناشی از ستون فقرات با استفاده از بریس LSO به راحتی قابل درمان و پیشگیری هستند. شاید از خود بپرسید که چرا ممکن است به بریس اس ال او نیاز داشته باشیم؟ برای پاسخ به این سوال، با بیماری های قابل درمان با بریس اس ال او آشنا شوید:

۱_ درمان اسپوندیلولیستزیس

اسپوندیلولیستزیس نوعی عارضه و شکستگی استرسی است که در اثر جدایی استخوان کوچکی از ستون فقرات ایجاد می شود و می تواند دردهای غیرقابل تحملی را به دنبال داشته باشد. میزان علائم این بیماری به حدی شدید است که ممکن است فرد نتواند حتی از جای خود بلند شود. یکی از راه های درمان این بیماری استفاده از بریس ال اس او است. این کمربند نه نتها دردهای ناشی از این بیماری را تسکین می دهد، بلکه سبب‌ جلوگیری از لغزش بیشتر مهره ها شده و در درمان بیماری های سخت موثر است.

۲_ درمان درد مفاصل

مفاصل ساکروایلیاک SI مفاصلی هستند که لگن را به ستون فقرات متصل می کنند. در صورتی که مفصل شما خیلی کم یا بیش از حد حرکت کند ممکن است این مفاصل باعث بروز درد در باسن، ران و پاها شوند. در چنین مواردی پزشک پوشیدن بریس اس ال او را جهت تثبیت مفاصل به شما تجویز می کند.

۳_ درمان لنفوساکرال پلکسوس

منظور از پلکسوس کمری، اعصابی است که از ناحیه کمر منشعب شده و ناحیه تحتانی را حس دار می کند. این اعصاب معمولا توسط لگن محافظت می شود. بنابراین در هنگام ترومای لگن ممکن است این اعصاب دچار آسیب دیدگی شود. با وجود این که آسیب دیدگی پلکسوس نادر است؛ اما می تواند باعث کم حس شدن پاها، انگشتان پا و یا فلجی کامل ناحیه تحتانی شود. درمان این اختلال از طریق پیوند اعصاب و توانبخشی صورت می گیرد. طی این عارضه و مراقبت های پس از آن پزشک توصیه می کند که از بریس LSO استفاده شود.

۴_آسیب لومبار ساکرال

یکی دیگر از آسیب های مربوط به کمر، گرفتگی یا کشش عضلات و تاندون یا بافت های نرم (فاشیای پشتی کمر) عمقی تنه است‌. یکی از راه های درمان این بیماری استفاده از کمربند ال اس او است که پزشک در زمان های مختلف آن را برای بیمار تجویز می کند.

کمربند قرقره ای

کمربند قرقره ای

 

چگونه می توان از بریس ال اس او استفاده کرد؟

همان گونه که گفته شد کمربند طبی Tlso و lso دو نوع کمربند طبی برای جلوگیری و درمان آسیب های ناشی از ستون فقرات هستند. بسیاری از بیماران این سوال را می پرسند که ارتوز لومبوساکرال یا بریس اس ال او چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟ در این قسمت به طور کلی به نحوه استفاده از کمربند ال اس او می پردازیم:

 • محل پوشش و نحوه قرارگیری بریس ال اس او، از زیر سینه تا ابتدای باسن است. برای استفاده از کمربند LSO ابتدا یک پیرهن تمیز، چسبان و پنبه ای بپوشید.
 • کمربند را باز کرده و آن را بر ستون فقرات خود قرار دهید.
 • سپس با استفاده از بندهای موجود در روی کمربند، آن را دور کمر خود ببندید.
 • کمربند ال اس او، برای تنظیم اندازه و سایز، مجهز به قرقره شده است. با کشیدن قرقره، سایز کمربند را به اندازه دلخواه خود درآورید.
 • بعد از تنظیم دقیق کمربند، قرقره را در بخش جلویی براکت محکم کنید.

کمربند Tlso چگونه کار می کند؟

آسیب های ناشی از ستون فقرات از جمله مهم ترین عوارض شناخته شده در بدن هستند که نیاز به درمان فوری دارند. بنابراین این که از روش درمان صحیحی برای این بیماری ها استفاده کنید، بسیار حائز اهمیت است.

تکنولوژی به کار رفته در کمربند Tlso بگونه ای است که قسمت زیر بازو، قفسه سینه و قسمت بالای باسن را پشتیبانی می کند و از این طریق باعث کاهش فشارهای وارد بر ستون فقرات می شود. این کمربند شبیه یک کوله پشتی طراحی شده است؛ اما تفاوت آن با کوله پشتی این بوده که علاوه بر شانه ها، قفسه سینه را تحت فشار قرار داده و از فشار ستون فقرات کم می کند.

 

بيشتر بخوانيد:  دلیل کمردرد دز زنان

کمربند Tlso چه مشکلات دیگری را درمان می کند؟

تجویز کمربند طبی Tlso و Lso برای دردها و آسیب های ناشی از ستون فقرات است. با این حال استفاده از این کمربند با تاثیر روی ستون فقرات بسیاری از مشکلات دیگر را نیز درمان می کند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 • درمان پوکی استخوان:

پوکی استخوان نوعی عارضه است که در سنین مختلف در زنان و مردان ایجاد می شود؛ اما شیوع آن در میان بانوان سالخورده بسیار بیش تر است. در این بیماری تراکم بافت استخوان به تدریج کم شده و به این ترتیب میزان استحکام استخوان ها کاهش پیدا می کند. افراد مبتلا به پوکی استخوان دارای بافت استخوانی ضعیف و شکننده ای هستند و در اثر ضربات کوچک دچار شکستگی می شوند.

از جمله علائم این بیماری می توان به درد در ناحیه لگن و کمر، شکستگی استخوان ها، خمیدگی ستون فقرات و کاهش تدریجی قد در افراد سالخورده اشاره کرد. تحقیقات نشان داده است که استفاده از کمربند Tlso می تواند در درمان بیماری پوکی استخوان موثر باشد. این کمربند فشار اضافه را روی ستون فقرات و کمر برداشته و از خمیدگی ستوت فقرات و پوکی استخوان جلوگیری می کند.

 • درمان اسکولیوز:

اسکولیوز نوعی عارضه است که در اثر آن ستون فقرات به یک سمت دچار خمیدگی می شود. این بیماری در اثر عوامل مختلفی مانند دیستروفی عضلانی، فلج مغزی، عارضه های مادرزادی، صدمات ستون فقرات و غیره ایجاد می شود. هنگامی که خمیدگی ستون فقرات در بیمار زیاد باشد پزشک حتما کمربند بریس را تجویز می کند. این کمربند با حفظ حالت ستون فقرات و ثبات آن می تواند در درمان بیماری اسکولیوز موثر باشد.

 

 • درمان کیفوز:

کیفوز نوعی ناهنجاری در ستون فقرات است که در آن ستون فقرات در قسمت پشتی قفسه سینه دارای خمیدگی بیش از حد است. این عارضه بیشتر در خانم های مسن و در اثر پوکی استخوان ایجاد شده و گوژپشتی نیز نامیده می شود. کیفوز شدید می تواند باعث ایجاد درد در ناحیه ستون فقرات، سینه و کمر شود. گاهی نیز ممکن است این عارضه عملکرد اعضای داخلی بدن را نیز مختل کند.

یکی از راه های درمان این بیماری استفاده از کمربند Tlso است. استفاده مداوم از این کمربند طبی با تفکیک عضلات قسمت پشت،کمر و گردن باعث نگه داشتن شانه ها در حالت طبیعی و به سمت بالا می شود. این کار باعث حفظ وضعیت بدن در حالت استاندارد و درمان بیماری کیفوز می شود.

 • درمان دیسک کمر:

دیسک کمر یکی از دردناک ترین بیماری های مرتبط با کمر بوده که با علائمی چون بی حسی و گزگز کردن پاها، درد در ناحیه کمر و پاها و ضعف عضلات همراه است. در صورتی که دیسک خفیف باشد، استفاده از کمربند Tlso برای درمان بیماری کفایت می کند. اما در صورتی که پزشک ناچار به جراحی ستون فقرات شود، از این کمربند برای تسکین درد و بهبود جراحات پس از جراحی استفاده می شود.

 

 • درمان شکستگی ستون فقرات:

گاهی اوقات ستون فقرات در اثر آسیب های ناشی از تصادفات، وارد شدن ضربه، سقوط از ارتفاع و غیره دچار شکستگی می شود. در این موارد نیز استفاده از کمربند طبی Tlso و Lso توسط پزشکان توصیه می شود. از این کمربند می توان جهت انجام مراقبت های قبل و بعد از عمل یا برای پیشگیری از تغییر شکل ستون فقرات استفاده کرد.

مهمترین دلایل استفاده از کمربند طبی

مهمترین دلایل استفاده از کمربند طبی

بیشتر بخوانید: زانوبند طبی آرتروز

سخن پایانی

کمربند طبی Tlso و Lso از بهترین و کارآمدترین تجهیزات درمانی برای بهبود دردهای ستون فقرات و سایر آسیب های مربوط به این ناحیه به شمار می روند. درد کمر و عضلات آن، از دردهای غیرقابل تحملی بوده که تا حد زیادی کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. استفاده از این دو کمربند برای کاهش دردهای ناشی از دیسک کمر، شکستگی مهره ها، درمان بیماری های مختلف از قبیل کیفوز، اسکولیز، اسپوندیلولیستزیس و غیره موثر است. اگر در ناحیه ستون فقرات خود احساس درد دارید، با خرید کمربند Tslo و Lso از مراکز و فروشگاه های معتبر، با درد خود خداحافظی کنید. مجموعه ما با نام تجاری اورتینو یکی از بزرگ ترین فروشگاه های تخصصی عرضه کننده انواع ارتزهای ستون فقرات و زانوبند در ایران است. جهت خرید و دریافت مشاوره ای کاملا رایگان می توانید با شماره تلفن های داخل سایت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه